Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joroinen/79630
Vertaa

Kolma

79630·Joroinen
9,7 × 7,8 km

Postinumeroalueella Kolma (79630), Joroinen, asuu 208 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 160 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 7,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 10,3 %. Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 4/9 (Joroinen)Väkiluku: sija 4/9 (Joroinen)
Väkiluku
208-7,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 160 €+10,3 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,5 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 4,2 %
Lapsiperheet
20,8 %
Yksinasuvat
34,4 %
Työttömyysaste
8,7 %+2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,3 %
65 vuotta täyttäneet: 32,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kolma tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku208-7,1 %
Mediaanitulot25 160 €+10,3 %
Keski-ikä49,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut23,5 %+1,5 %
Työttömyysaste8,7 %+2,8 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet20,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra4,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,8 %
Yksinasuvat34,4 %
Muut taloudet44,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kolma

Mitkä ovat alueen Kolma (79630) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 160 €. Muutos 5 vuodessa: +10,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kolma (79630) on?
208 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,1 %.
Millaista asuminen alueella Kolma on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 4,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Kolma vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joroinen: 4 / 9. Korkeakoulutetut: 23,5 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·78850Käpykangas (Varkaus)
  • ·79620Huutokoski
  • ·78900Ruokokoski (Varkaus)
  • ·77480Savuniemi
  • ·78870Kaura-Aho (Varkaus)
  • ·78210Kuoppakangas (Varkaus)
  • ·79600Joroinen Keskus
  • ·77580Tihusniemi (Pieksämäki)
  • ·79680Lahnalahti
  • ·77460Maavesi
  • ·78880Kuvansi
  • ·78300Kommila (Varkaus)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 489. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 029. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joroinen4. · 9 alueesta

Muut alueet: Joroinen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joroinen
#AlueArvo
1.Kuvansi7888026 855 €+18,1 %
2.Lahnalahti7968026 732 €+42,9 %
3.Kerisalo7966025 326 €+23,7 %
4.Huutokoski7962024 572 €+16,6 %
5.Maavesi7746024 461 €+18,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
37770Tarttila

Valkeakoski

Mediaanitulot
25 159 €
Väkiluku
456
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
99720Riipi

Sodankylä

Mediaanitulot
25 161 €
Väkiluku
159
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
98920Kelloselkä

Salla

Mediaanitulot
25 162 €
Väkiluku
130
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
46900Inkeroinen

Kouvola

Mediaanitulot
25 152 €
Väkiluku
3 186
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joroinen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle