Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/80130
Vertaa

Kanervala

80130·Joensuu
3,0 × 5,8 km

Postinumeroalueella Kanervala (80130), Joensuu, asuu 3 207 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 769 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 42,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,0 % on yksinasuvia. Väkiluku on kasvanut 23,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 9,9 %. Alueen asunnoista 53,1 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 28/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 10/41 (Joensuu)
Väkiluku
3 207+23,2 %(5v)
Mediaanitulot
21 769 €+9,9 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
42,7 %-3,9 %(5v)
Omistusasunnot
45,4 %
Vuokra: 53,1 %
Lapsiperheet
16,6 %
Yksinasuvat
54,0 %
Työttömyysaste
11,0 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
32,1 %
65 vuotta täyttäneet: 16,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kanervala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 207+23,2 %
Mediaanitulot21 769 €+9,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 697 €/m²-
Keski-ikä38,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut42,7 %-3,9 %
Työttömyysaste11,0 %+1,8 %
Omistusasunnot45,4 %-
Lapsiperheet16,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus45,4 %
Vuokra53,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo53,1 %
Pientalo43,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,6 %
Yksinasuvat54,0 %
Muut taloudet29,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Kanervala

Mitkä ovat alueen Kanervala (80130) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 769 €. Muutos 5 vuodessa: +9,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kanervala (80130) on?
3 207 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +23,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kanervala (80130)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 697 €/m² (2025). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kanervala on?
Kotitalouksista 45,4 % asuu omistusasunnossa ja 53,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 53,1 % on kerrostaloissa ja 43,8 % pientaloissa.
Miten alue Kanervala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 28 / 41. Korkeakoulutetut: 42,7 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·80110Joensuu Keskus Eteläinen
  • ·80100Joensuu Keskus, Pohjoinen
  • ·80710Lehmo (Kontiolahti)
  • ·80140Noljakka
  • ·80220Penttilä
  • ·80200Niinivaara
  • ·80160Rantakylä-Latola
  • ·80230Hukanhauta
  • ·80510Onttola-Kunnasniemi (Kontiolahti)
  • ·80330Reijola
  • ·80780Kontioniemi (Kontiolahti)
  • ·80790Kontioranta-Kontioniemi (Kontiolahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 552. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet545. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu28. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95780Sirkkakoski

Pello

Mediaanitulot
21 775 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
97890Karjalaisenniemi

Posio

Mediaanitulot
21 761 €
Väkiluku
223
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
42800Haapamäki

Keuruu

Mediaanitulot
21 778 €
Väkiluku
1 029
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
83320Risti-Juojärvi

Liperi

Mediaanitulot
21 758 €
Väkiluku
62
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle