Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rääkkylä/82310
Vertaa

Oravisalo-Varpasalo

82310·Rääkkylä
16 × 20 km

Postinumeroalueella Oravisalo-Varpasalo (82310), Rääkkylä, asuu 215 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 549 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 94,3 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 4,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,0 %. Alueen kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 3/4 (Rääkkylä)Väkiluku: sija 4/4 (Rääkkylä)
Väkiluku
215-4,0 %(5v)
Mediaanitulot
20 549 €+23,0 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,9 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
89,9 %
Vuokra: 9,2 %
Lapsiperheet
5,9 %
Yksinasuvat
44,5 %
Työttömyysaste
23,1 %+7,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,2 %
65 vuotta täyttäneet: 50,7 %

Tunnusluvut

Alueen Oravisalo-Varpasalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku215-4,0 %
Mediaanitulot20 549 €+23,0 %
Keski-ikä59,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut23,9 %+1,9 %
Työttömyysaste23,1 %+7,3 %
Omistusasunnot89,9 %-
Lapsiperheet5,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,9 %
Vuokra9,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,7 %
Pientalo94,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,9 %
Yksinasuvat44,5 %
Muut taloudet49,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Oravisalo-Varpasalo

Mitkä ovat alueen Oravisalo-Varpasalo (82310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 549 €. Muutos 5 vuodessa: +23,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Oravisalo-Varpasalo (82310) on?
215 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,0 %.
Millaista asuminen alueella Oravisalo-Varpasalo on?
Kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa ja 9,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,7 % on kerrostaloissa ja 94,3 % pientaloissa.
Miten alue Oravisalo-Varpasalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rääkkylä: 3 / 4. Korkeakoulutetut: 23,9 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82490Heinoniemi (Kitee)
  • ·82300Rääkkylä Keskus
  • ·83100Liperi Keskus (Liperi)
  • ·58300Savonranta Keskus (Savonlinna)
  • ·83150Roukalahti (Liperi)
  • ·58390Rönkönvaara (Savonlinna)
  • ·83140Puromäki (Liperi)
  • ·58320Raikuu (Savonlinna)
  • ·83130Salokylä (Liperi)
  • ·83160Tutjunniemi (Liperi)
  • ·58350Villala (Kitee)
  • ·58360Säimen (Savonlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 751. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 003. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rääkkylä3. · 4 alueesta

Muut alueet: Rääkkylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rääkkylä
#AlueArvo
1.Rasivaara8233521 709 €+30,6 %
2.Nieminen8229021 088 €+17,2 %
3.Rääkkylä Keskus8230020 174 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71380Mustinlahti

Kuopio

Mediaanitulot
20 550 €
Väkiluku
126
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
97940Lohiranta

Posio

Mediaanitulot
20 569 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
81590Vuonislahti

Lieksa

Mediaanitulot
20 579 €
Väkiluku
129
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
54490Ahomäki

Miehikkälä

Mediaanitulot
20 580 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rääkkylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle