Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/92220
Vertaa

Piehinki

92220·Raahe
17 × 10 km

Postinumeroalueella Piehinki (92220), Raahe, asuu 564 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 120 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 %. Alueen asunnoista 98,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/17 (Raahe)Väkiluku: sija 9/17 (Raahe)
Väkiluku
564-9,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 120 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,7 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
97,0 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
18,0 %
Yksinasuvat
35,0 %
Työttömyysaste
12,4 %-0,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 29,3 %

Tunnusluvut

Alueen Piehinki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku564-9,2 %
Mediaanitulot27 120 €+18,0 %
Keski-ikä48,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut20,7 %+1,5 %
Työttömyysaste12,4 %-0,4 %
Omistusasunnot97,0 %-
Lapsiperheet18,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,0 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,0 %
Yksinasuvat35,0 %
Muut taloudet47,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Piehinki

Mitkä ovat alueen Piehinki (92220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 120 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Piehinki (92220) on?
564 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,2 %.
Millaista asuminen alueella Piehinki on?
Kotitalouksista 97,0 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,7 % pientaloissa.
Miten alue Piehinki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 7 / 17. Korkeakoulutetut: 20,7 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92210Arkkukari
  • ·92160Saloinen
  • ·86100Pyhäjoki Keskus (Pyhäjoki)
  • ·92150Kummatti - Junnilanmäki
  • ·92180Lapaluoto
  • ·92230Mattilanperä
  • ·92120Ollinsaari - Mestauskallio
  • ·92100Raahe Keskus
  • ·92130Isoholmi - Antinkangas
  • ·86110Parhalahti (Pyhäjoki)
  • ·86240Pyhänkoski (Merijärvi)
  • ·86160Pirttikoski (Pyhäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet884. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 350. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe7. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41750Havumäki

Joutsa

Mediaanitulot
27 122 €
Väkiluku
80
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
48810Rantahaka

Kotka

Mediaanitulot
27 123 €
Väkiluku
659
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
52520Syväsmäki

Hirvensalmi

Mediaanitulot
27 117 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
90440Kempele Keskus

Kempele

Mediaanitulot
27 117 €
Väkiluku
9 924
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle