Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/77380
Vertaa

Kantala

77380·Mikkeli
14 × 13 km

Postinumeroalueella Kantala (77380), Mikkeli, asuu 126 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 836 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 24,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 19/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 33/41 (Mikkeli)
Väkiluku
1260,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 836 €+24,4 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,8 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
93,4 %
Vuokra: 4,9 %
Lapsiperheet
18,0 %
Yksinasuvat
39,3 %
Työttömyysaste
15,7 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,6 %
65 vuotta täyttäneet: 34,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kantala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1260,0 %
Mediaanitulot25 836 €+24,4 %
Keski-ikä48,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut15,8 %+1,5 %
Työttömyysaste15,7 %+3,2 %
Omistusasunnot93,4 %-
Lapsiperheet18,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,4 %
Vuokra4,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,0 %
Yksinasuvat39,3 %
Muut taloudet42,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kantala

Mitkä ovat alueen Kantala (77380) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 836 €. Muutos 5 vuodessa: +24,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kantala (77380) on?
126 asukasta. Muutos 5 vuodessa: 0,0 %.
Millaista asuminen alueella Kantala on?
Kotitalouksista 93,4 % asuu omistusasunnossa ja 4,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Kantala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 19 / 41. Korkeakoulutetut: 15,8 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77350Montola (Pieksämäki)
  • ·77320Hurskaala (Pieksämäki)
  • ·76780Lamminmäki (Pieksämäki)
  • ·51620Pitkäaho
  • ·76620Pyhitty (Pieksämäki)
  • ·51600Haukivuori Keskus-Pitkäaho
  • ·77330Virtasalmi Keskus (Pieksämäki)
  • ·51850Vuorenmaa (Juva)
  • ·77430Siikamäki (Pieksämäki)
  • ·76120Kontiopuisto (Pieksämäki)
  • ·51540Kalvitsa
  • ·76150Länsirinne (Pieksämäki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 247. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 399. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli19. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71740Tavinsalmi

Kuopio

Mediaanitulot
25 837 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
86240Pyhänkoski

Merijärvi

Mediaanitulot
25 840 €
Väkiluku
208
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
31410Ylöpirtti

Somero

Mediaanitulot
25 841 €
Väkiluku
330
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
37830Viiala Keskus

Akaa

Mediaanitulot
25 831 €
Väkiluku
5 222
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle