Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/86400
Vertaa

Vihanti Keskus

86400·Raahe
24 × 24 km

Postinumeroalueella Vihanti Keskus (86400), Raahe, asuu 1 494 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 169 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 78,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,9 %. Alueen asunnoista 96,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/17 (Raahe)Väkiluku: sija 6/17 (Raahe)
Väkiluku
1 494-8,6 %(5v)
Mediaanitulot
24 169 €+20,9 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,8 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
78,9 %
Vuokra: 19,7 %
Lapsiperheet
14,9 %
Yksinasuvat
48,3 %
Työttömyysaste
12,4 %-1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 37,1 %

Tunnusluvut

Alueen Vihanti Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 494-8,6 %
Mediaanitulot24 169 €+20,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)927 €/m²-
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut16,8 %+1,4 %
Työttömyysaste12,4 %-1,3 %
Omistusasunnot78,9 %-
Lapsiperheet14,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2019, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,9 %
Vuokra19,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,0 %
Pientalo96,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,9 %
Yksinasuvat48,3 %
Muut taloudet36,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Vihanti Keskus

Mitkä ovat alueen Vihanti Keskus (86400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 169 €. Muutos 5 vuodessa: +20,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vihanti Keskus (86400) on?
1 494 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vihanti Keskus (86400)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 927 €/m² (2019). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vihanti Keskus on?
Kotitalouksista 78,9 % asuu omistusasunnossa ja 19,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,0 % on kerrostaloissa ja 96,3 % pientaloissa.
Miten alue Vihanti Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 13 / 17. Korkeakoulutetut: 16,8 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86350Kilpua (Oulainen)
  • ·92470Tuomioja (Siikajoki)
  • ·86360Ilveskorpi
  • ·86300Oulainen Keskus (Oulainen)
  • ·86440Lampinsaari
  • ·86510Matkaniva (Oulainen)
  • ·92260Kopsa
  • ·92350Revonlahti (Siikajoki)
  • ·92400Ruukki Keskus (Siikajoki)
  • ·92240Lasikangas
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·86470Lumimetsä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 833. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet903. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe13. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
26820Sampaanala

Rauma

Mediaanitulot
24 168 €
Väkiluku
1 448
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
97620Viiri - Tennirova

Rovaniemi

Mediaanitulot
24 163 €
Väkiluku
79
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
64770Äystö

Teuva

Mediaanitulot
24 162 €
Väkiluku
454
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
63100Kuortane Keskus

Kuortane

Mediaanitulot
24 158 €
Väkiluku
1 408
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle