Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/86470
Vertaa

Lumimetsä

86470·Raahe
12 × 12 km

Postinumeroalueella Lumimetsä (86470), Raahe, asuu 153 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 907 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 14,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,5 %. Alueen asunnoista 98,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/17 (Raahe)Väkiluku: sija 16/17 (Raahe)
Väkiluku
153-10,5 %(5v)
Mediaanitulot
23 907 €+21,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
14,8 %-0,7 %(5v)
Omistusasunnot
94,5 %
Vuokra: 2,7 %
Lapsiperheet
16,4 %
Yksinasuvat
42,5 %
Työttömyysaste
8,2 %-3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,9 %
65 vuotta täyttäneet: 35,9 %

Tunnusluvut

Alueen Lumimetsä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku153-10,5 %
Mediaanitulot23 907 €+21,5 %
Keski-ikä49,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut14,8 %-0,7 %
Työttömyysaste8,2 %-3,1 %
Omistusasunnot94,5 %-
Lapsiperheet16,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,5 %
Vuokra2,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,4 %
Yksinasuvat42,5 %
Muut taloudet41,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Lumimetsä

Mitkä ovat alueen Lumimetsä (86470) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 907 €. Muutos 5 vuodessa: +21,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lumimetsä (86470) on?
153 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,5 %.
Millaista asuminen alueella Lumimetsä on?
Kotitalouksista 94,5 % asuu omistusasunnossa ja 2,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Lumimetsä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 14 / 17. Korkeakoulutetut: 14,8 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86460Alpua
  • ·86440Lampinsaari
  • ·86360Ilveskorpi
  • ·92450Luohua (Siikajoki)
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)
  • ·86510Matkaniva (Oulainen)
  • ·86480Karhukangas (Haapavesi)
  • ·86600Haapavesi Keskus (Haapavesi)
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·86350Kilpua (Oulainen)
  • ·86680Vatjusjärvi (Haapavesi)
  • ·92430Paavola - Huumola (Siikajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 922. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 251. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe14. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58580Vuoriniemi

Savonlinna

Mediaanitulot
23 903 €
Väkiluku
75
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
66810Kimo

Vöyri

Mediaanitulot
23 916 €
Väkiluku
298
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
10570Bromarv

Raasepori

Mediaanitulot
23 898 €
Väkiluku
438
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
71750Maaninka Keskus

Kuopio

Mediaanitulot
23 897 €
Väkiluku
1 029
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle