Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/86440
Vertaa

Lampinsaari

86440·Raahe
5,3 × 6,6 km

Postinumeroalueella Lampinsaari (86440), Raahe, asuu 198 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 195 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 21,1 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 28,6 %. Alueen asunnoista 19,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 17/17 (Raahe)Väkiluku: sija 13/17 (Raahe)
Väkiluku
198-21,1 %(5v)
Mediaanitulot
19 195 €+13,7 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v+8,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,4 %-0,6 %(5v)
Omistusasunnot
87,7 %
Vuokra: 9,6 %
Lapsiperheet
8,8 %
Yksinasuvat
47,4 %
Työttömyysaste
28,6 %+9,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,1 %
65 vuotta täyttäneet: 47,0 %

Tunnusluvut

Alueen Lampinsaari tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku198-21,1 %
Mediaanitulot19 195 €+13,7 %
Keski-ikä57,0 v+8,0 %
Korkeakoulutetut18,4 %-0,6 %
Työttömyysaste28,6 %+9,5 %
Omistusasunnot87,7 %-
Lapsiperheet8,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,7 %
Vuokra9,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo19,9 %
Pientalo75,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,8 %
Yksinasuvat47,4 %
Muut taloudet43,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Lampinsaari

Mitkä ovat alueen Lampinsaari (86440) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 195 €. Muutos 5 vuodessa: +13,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lampinsaari (86440) on?
198 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -21,1 %.
Millaista asuminen alueella Lampinsaari on?
Kotitalouksista 87,7 % asuu omistusasunnossa ja 9,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 19,9 % on kerrostaloissa ja 75,9 % pientaloissa.
Miten alue Lampinsaari vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 17 / 17. Korkeakoulutetut: 18,4 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86360Ilveskorpi
  • ·86470Lumimetsä
  • ·86460Alpua
  • ·86510Matkaniva (Oulainen)
  • ·86350Kilpua (Oulainen)
  • ·92450Luohua (Siikajoki)
  • ·86400Vihanti Keskus
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)
  • ·92470Tuomioja (Siikajoki)
  • ·92400Ruukki Keskus (Siikajoki)
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·92430Paavola - Huumola (Siikajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 857. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 073. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe17. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
51130Vanhamäki

Mikkeli

Mediaanitulot
19 201 €
Väkiluku
138
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
95840Venejärvenkylä

Kolari

Mediaanitulot
19 214 €
Väkiluku
43
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
82170Uskali

Joensuu

Mediaanitulot
19 170 €
Väkiluku
42
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
48200Hovinsaari

Kotka

Mediaanitulot
19 151 €
Väkiluku
1 639
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle