Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulainen/86350
Vertaa

Kilpua

86350·Oulainen
13 × 8,3 km

Postinumeroalueella Kilpua (86350), Oulainen, asuu 104 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 257 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 8,1 %. Alueen asunnoista 98,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/4 (Oulainen)Väkiluku: sija 4/4 (Oulainen)
Väkiluku
104-8,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 257 €+8,1 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,7 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
90,6 %
Vuokra: 5,7 %
Lapsiperheet
13,2 %
Yksinasuvat
35,8 %
Työttömyysaste
12,2 %-2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 35,6 %

Tunnusluvut

Alueen Kilpua tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku104-8,0 %
Mediaanitulot24 257 €+8,1 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut20,7 %+1,3 %
Työttömyysaste12,2 %-2,1 %
Omistusasunnot90,6 %-
Lapsiperheet13,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,6 %
Vuokra5,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,2 %
Yksinasuvat35,8 %
Muut taloudet51,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kilpua

Mitkä ovat alueen Kilpua (86350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 257 €. Muutos 5 vuodessa: +8,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kilpua (86350) on?
104 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,0 %.
Millaista asuminen alueella Kilpua on?
Kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa ja 5,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Kilpua vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulainen: 3 / 4. Korkeakoulutetut: 20,7 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86360Ilveskorpi (Raahe)
  • ·86510Matkaniva
  • ·86400Vihanti Keskus (Raahe)
  • ·86300Oulainen Keskus
  • ·86440Lampinsaari (Raahe)
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)
  • ·92470Tuomioja (Siikajoki)
  • ·86470Lumimetsä (Raahe)
  • ·84650Kantokylä (Ylivieska)
  • ·86460Alpua (Raahe)
  • ·92260Kopsa (Raahe)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 799. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 523. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulainen3. · 4 alueesta

Muut alueet: Oulainen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulainen
#AlueArvo
1.Petäjäskoski8621025 269 €+19,2 %
2.Matkaniva8651024 261 €+16,2 %
3.Oulainen Keskus8630023 992 €+15,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
38360Kiikoinen

Sastamala

Mediaanitulot
24 257 €
Väkiluku
1 048
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
39965Karviankylä

Karvia

Mediaanitulot
24 260 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
62500Evijärvi Keskus

Evijärvi

Mediaanitulot
24 261 €
Väkiluku
1 390
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
85200Alavieska Keskus

Alavieska

Mediaanitulot
24 261 €
Väkiluku
1 929
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Oulainen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle