Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Haapavesi/86530
Vertaa

Annonen

86530·Haapavesi
13 × 15 km

Postinumeroalueella Annonen (86530), Haapavesi, asuu 164 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 989 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 6,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,7 %. Alueen kotitalouksista 20,3 % on lapsiperheitä.

Mediaanitulot: sija 7/7 (Haapavesi)Väkiluku: sija 5/7 (Haapavesi)
Väkiluku
164-6,3 %(5v)
Mediaanitulot
21 989 €+17,7 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,4 %-0,9 %(5v)
Omistusasunnot
87,8 %
Vuokra: 4,1 %
Lapsiperheet
20,3 %
Yksinasuvat
37,8 %
Työttömyysaste
8,5 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,8 %
65 vuotta täyttäneet: 26,8 %

Tunnusluvut

Alueen Annonen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku164-6,3 %
Mediaanitulot21 989 €+17,7 %
Keski-ikä45,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut21,4 %-0,9 %
Työttömyysaste8,5 %0,0 %
Omistusasunnot87,8 %-
Lapsiperheet20,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,8 %
Vuokra4,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,3 %
Yksinasuvat37,8 %
Muut taloudet41,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Annonen

Mitkä ovat alueen Annonen (86530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 989 €. Muutos 5 vuodessa: +17,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Annonen (86530) on?
164 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,3 %.
Millaista asuminen alueella Annonen on?
Kotitalouksista 87,8 % asuu omistusasunnossa ja 4,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Annonen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Haapavesi: 7 / 7. Korkeakoulutetut: 21,4 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86550Mieluskylä
  • ·86510Matkaniva (Oulainen)
  • ·85620Sarja (Nivala)
  • ·84650Kantokylä (Ylivieska)
  • ·84880Raudaskylä (Ylivieska)
  • ·86350Kilpua (Oulainen)
  • ·86360Ilveskorpi (Raahe)
  • ·85630Sarjanahde (Nivala)
  • ·86300Oulainen Keskus (Oulainen)
  • ·86470Lumimetsä (Raahe)
  • ·85640Maliskylä (Nivala)
  • ·86440Lampinsaari (Raahe)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 492. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 202. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Haapavesi7. · 7 alueesta

Muut alueet: Haapavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Haapavesi
#AlueArvo
1.Karhukangas8648027 191 €+35,9 %
2.Vatjusjärvi8668025 260 €+18,5 %
3.Haapavesi Keskus8660024 791 €+18,4 %
4.Mieluskylä8655023 858 €+13,2 %
5.Kytökylä-Joutenniva8665023 324 €+19,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35400Länkipohja

Jämsä

Mediaanitulot
21 989 €
Väkiluku
781
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
51810Maivala

Juva

Mediaanitulot
21 988 €
Väkiluku
129
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
51940Härkälä

Juva

Mediaanitulot
21 991 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
80220Penttilä

Joensuu

Mediaanitulot
21 992 €
Väkiluku
4 736
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Haapavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle