Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90400
Vertaa

Äimärautio

90400·Oulu
3,6 × 3,2 km

Postinumeroalueella Äimärautio (90400), Oulu, asuu 1 985 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 664 €, asukkaiden keski-ikä on 36,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 67,8 % on yksinasuvia. Asunnoista 99,3 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 24,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,7 %.

Mediaanitulot: sija 36/45 (Oulu)Väkiluku: sija 32/45 (Oulu)
Väkiluku
1 985+24,1 %(5v)
Mediaanitulot
22 664 €+19,7 %(5v)
Keski-ikä
36,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,2 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
25,5 %
Vuokra: 74,4 %
Lapsiperheet
5,4 %
Yksinasuvat
67,8 %
Työttömyysaste
12,5 %+3,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
50,0 %
65 vuotta täyttäneet: 14,1 %

Tunnusluvut

Alueen Äimärautio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 985+24,1 %
Mediaanitulot22 664 €+19,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 377 €/m²+5,2 %
Keski-ikä36,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut34,2 %+1,7 %
Työttömyysaste12,5 %+3,3 %
Omistusasunnot25,5 %-
Lapsiperheet5,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 117 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus25,5 %
Vuokra74,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo99,3 %
Pientalo0,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,4 %
Yksinasuvat67,8 %
Muut taloudet26,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Äimärautio

Mitkä ovat alueen Äimärautio (90400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 664 €. Muutos 5 vuodessa: +19,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Äimärautio (90400) on?
1 985 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +24,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Äimärautio (90400)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 377 €/m² (2025). Luku perustuu 117 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +5,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Äimärautio on?
Kotitalouksista 25,5 % asuu omistusasunnossa ja 74,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 99,3 % on kerrostaloissa ja 0,0 % pientaloissa.
Miten alue Äimärautio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 36 / 45. Korkeakoulutetut: 34,2 %, keski-ikä: 36,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90120Heinäpää
  • ·90140Karjasilta
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90150Höyhtyä
  • ·90500Tuira
  • ·90130Raksila
  • ·90530Välivainio
  • ·90410Kaakkuri
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90510Hietasaari
  • ·90560Koskela-Oulu
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 314. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet756. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu36. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41970Huttula

Keuruu

Mediaanitulot
22 663 €
Väkiluku
40
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
43640Humppi

Karstula

Mediaanitulot
22 668 €
Väkiluku
117
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
77330Virtasalmi Keskus

Pieksämäki

Mediaanitulot
22 670 €
Väkiluku
518
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
85620Sarja

Nivala

Mediaanitulot
22 671 €
Väkiluku
238
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle