Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90120
Vertaa

Heinäpää

90120·Oulu
1,8 × 1,4 km

Postinumeroalueella Heinäpää (90120), Oulu, asuu 7 087 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 877 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 68,8 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,4 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 34/45 (Oulu)Väkiluku: sija 13/45 (Oulu)
Väkiluku
7 087+0,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 877 €+16,4 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,9 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
31,3 %
Vuokra: 68,2 %
Lapsiperheet
6,5 %
Yksinasuvat
68,8 %
Työttömyysaste
17,4 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
31,6 %
65 vuotta täyttäneet: 20,8 %

Tunnusluvut

Alueen Heinäpää tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 087+0,8 %
Mediaanitulot22 877 €+16,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 380 €/m²-4,7 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut36,9 %+1,5 %
Työttömyysaste17,4 %+4,0 %
Omistusasunnot31,3 %-
Lapsiperheet6,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 176 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus31,3 %
Vuokra68,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo98,3 %
Pientalo1,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,5 %
Yksinasuvat68,8 %
Muut taloudet24,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Heinäpää

Mitkä ovat alueen Heinäpää (90120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 877 €. Muutos 5 vuodessa: +16,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Heinäpää (90120) on?
7 087 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Heinäpää (90120)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 380 €/m² (2025). Luku perustuu 176 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -4,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Heinäpää on?
Kotitalouksista 31,3 % asuu omistusasunnossa ja 68,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 98,3 % on kerrostaloissa ja 1,5 % pientaloissa.
Miten alue Heinäpää vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 34 / 45. Korkeakoulutetut: 36,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90400Äimärautio
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90140Karjasilta
  • ·90500Tuira
  • ·90530Välivainio
  • ·90510Hietasaari
  • ·90150Höyhtyä
  • ·90560Koskela-Oulu
  • ·90130Raksila
  • ·90520Taskila-Toppila
  • ·90570Kaijonharju-Linnanmaa
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 247. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet212. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu34. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81270Paukkaja

Joensuu

Mediaanitulot
22 877 €
Väkiluku
96
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
14450Rimmilä

Hämeenlinna

Mediaanitulot
22 876 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
19260Paaso-Syrjäkoski

Heinola

Mediaanitulot
22 879 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
19480Hartosenpää

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 884 €
Väkiluku
64
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle