Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90130
Vertaa

Raksila

90130·Oulu
1,6 × 1,9 km

Postinumeroalueella Raksila (90130), Oulu, asuu 6 955 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 362 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 44,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 64,1 % on yksinasuvia. Asunnoista 91,7 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 10,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,9 %.

Mediaanitulot: sija 33/45 (Oulu)Väkiluku: sija 14/45 (Oulu)
Väkiluku
6 955+10,3 %(5v)
Mediaanitulot
23 362 €+15,9 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
44,0 %+0,4 %(5v)
Omistusasunnot
39,1 %
Vuokra: 60,4 %
Lapsiperheet
10,3 %
Yksinasuvat
64,1 %
Työttömyysaste
13,6 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
28,5 %
65 vuotta täyttäneet: 21,7 %

Tunnusluvut

Alueen Raksila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 955+10,3 %
Mediaanitulot23 362 €+15,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 434 €/m²-6,3 %
Keski-ikä42,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut44,0 %+0,4 %
Työttömyysaste13,6 %+1,6 %
Omistusasunnot39,1 %-
Lapsiperheet10,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 131 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus39,1 %
Vuokra60,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo91,7 %
Pientalo2,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,3 %
Yksinasuvat64,1 %
Muut taloudet25,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Raksila

Mitkä ovat alueen Raksila (90130) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 362 €. Muutos 5 vuodessa: +15,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Raksila (90130) on?
6 955 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +10,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Raksila (90130)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 434 €/m² (2025). Luku perustuu 131 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -6,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Raksila on?
Kotitalouksista 39,1 % asuu omistusasunnossa ja 60,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 91,7 % on kerrostaloissa ja 2,7 % pientaloissa.
Miten alue Raksila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 33 / 45. Korkeakoulutetut: 44,0 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90220Kontinkangas
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas
  • ·90140Karjasilta
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90150Höyhtyä
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90500Tuira
  • ·90530Välivainio
  • ·90230Värttö-Maikkula
  • ·90400Äimärautio
  • ·90120Heinäpää
  • ·90570Kaijonharju-Linnanmaa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 111. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet218. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu33. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
93280Syöte

Pudasjärvi

Mediaanitulot
23 362 €
Väkiluku
248
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
61600Jalasjärvi Keskus

Kurikka

Mediaanitulot
23 370 €
Väkiluku
3 717
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
41580Sauvamäki

Hankasalmi

Mediaanitulot
23 372 €
Väkiluku
211
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
50120Siekkilä

Mikkeli

Mediaanitulot
23 374 €
Väkiluku
1 445
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle