Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nivala/85620
Vertaa

Sarja

85620·Nivala
16 × 9,3 km

Postinumeroalueella Sarja (85620), Nivala, asuu 238 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 671 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,1 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,4 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/8 (Nivala)Väkiluku: sija 7/8 (Nivala)
Väkiluku
238+1,7 %(5v)
Mediaanitulot
22 671 €+8,3 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,4 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
95,1 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
23,3 %
Yksinasuvat
38,8 %
Työttömyysaste
12,9 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 27,3 %

Tunnusluvut

Alueen Sarja tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku238+1,7 %
Mediaanitulot22 671 €+8,3 %
Keski-ikä44,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut18,4 %+3,4 %
Työttömyysaste12,9 %+2,0 %
Omistusasunnot95,1 %-
Lapsiperheet23,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,1 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,3 %
Yksinasuvat38,8 %
Muut taloudet37,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Sarja

Mitkä ovat alueen Sarja (85620) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 671 €. Muutos 5 vuodessa: +8,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sarja (85620) on?
238 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,7 %.
Millaista asuminen alueella Sarja on?
Kotitalouksista 95,1 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Sarja vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nivala: 7 / 8. Korkeakoulutetut: 18,4 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·85630Sarjanahde
  • ·84880Raudaskylä (Ylivieska)
  • ·85640Maliskylä
  • ·86530Annonen (Haapavesi)
  • ·85500Nivala Keskus
  • ·84650Kantokylä (Ylivieska)
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)
  • ·85580Karvoskylä
  • ·85560Ainastalo
  • ·85660Ruuskankylä
  • ·86510Matkaniva (Oulainen)
  • ·84770Isokoski (Ylivieska)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 311. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 931. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nivala7. · 8 alueesta

Muut alueet: Nivala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nivala
#AlueArvo
1.Mönkö8554026 259 €+18,7 %
2.Sarjanahde8563025 859 €+16,8 %
3.Nivala Keskus8550025 267 €+19,2 %
4.Maliskylä8564025 193 €+21,2 %
5.Ainastalo8556025 030 €+22,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
77330Virtasalmi Keskus

Pieksämäki

Mediaanitulot
22 670 €
Väkiluku
518
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
43640Humppi

Karstula

Mediaanitulot
22 668 €
Väkiluku
117
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
44860Alvajärvi

Pihtipudas

Mediaanitulot
22 676 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
85320Markkula

Sievi

Mediaanitulot
22 678 €
Väkiluku
277
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nivala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle