Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/92100
Vertaa

Raahe Keskus

92100·Raahe
7,4 × 6,1 km

Postinumeroalueella Raahe Keskus (92100), Raahe, asuu 4 348 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 363 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 60,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,5 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 0,9 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 60,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/17 (Raahe)Väkiluku: sija 2/17 (Raahe)
Väkiluku
4 348+0,9 %(5v)
Mediaanitulot
24 363 €+19,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,9 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
50,1 %
Vuokra: 48,3 %
Lapsiperheet
12,2 %
Yksinasuvat
60,2 %
Työttömyysaste
16,0 %-0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,7 %
65 vuotta täyttäneet: 33,5 %

Tunnusluvut

Alueen Raahe Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 348+0,9 %
Mediaanitulot24 363 €+19,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 495 €/m²-1,6 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,9 %+1,1 %
Työttömyysaste16,0 %-0,6 %
Omistusasunnot50,1 %-
Lapsiperheet12,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 67 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus50,1 %
Vuokra48,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo60,4 %
Pientalo33,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,2 %
Yksinasuvat60,2 %
Muut taloudet27,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Raahe Keskus

Mitkä ovat alueen Raahe Keskus (92100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 363 €. Muutos 5 vuodessa: +19,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Raahe Keskus (92100) on?
4 348 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Raahe Keskus (92100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 495 €/m² (2025). Luku perustuu 67 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Raahe Keskus on?
Kotitalouksista 50,1 % asuu omistusasunnossa ja 48,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 60,4 % on kerrostaloissa ja 33,9 % pientaloissa.
Miten alue Raahe Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 12 / 17. Korkeakoulutetut: 27,9 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92150Kummatti - Junnilanmäki
  • ·92130Isoholmi - Antinkangas
  • ·92120Ollinsaari - Mestauskallio
  • ·92160Saloinen
  • ·92180Lapaluoto
  • ·92210Arkkukari
  • ·92220Piehinki
  • ·92140Pattijoki Keskus
  • ·92230Mattilanperä
  • ·92240Lasikangas
  • ·86100Pyhäjoki Keskus (Pyhäjoki)
  • ·86110Parhalahti (Pyhäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 762. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet423. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe12. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39580Riitiala

Ikaalinen

Mediaanitulot
24 364 €
Väkiluku
371
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
73810Palonurmi-Aholansaari

Kuopio

Mediaanitulot
24 366 €
Väkiluku
269
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
00770Jakomäki - Alppikylä

Helsinki

Mediaanitulot
24 368 €
Väkiluku
7 367
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
25860Björkboda

Kemiönsaari

Mediaanitulot
24 358 €
Väkiluku
287
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle