Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/92120
Vertaa

Ollinsaari - Mestauskallio

92120·Raahe
3,4 × 4,6 km

Postinumeroalueella Ollinsaari - Mestauskallio (92120), Raahe, asuu 2 570 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 987 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 63,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,5 %. Alueen asunnoista 51,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/17 (Raahe)Väkiluku: sija 4/17 (Raahe)
Väkiluku
2 570-8,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 987 €+13,5 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,9 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
63,4 %
Vuokra: 36,0 %
Lapsiperheet
17,2 %
Yksinasuvat
48,9 %
Työttömyysaste
18,4 %+3,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,1 %
65 vuotta täyttäneet: 27,6 %

Tunnusluvut

Alueen Ollinsaari - Mestauskallio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 570-8,1 %
Mediaanitulot24 987 €+13,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)668 €/m²-
Keski-ikä46,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut21,9 %+0,5 %
Työttömyysaste18,4 %+3,0 %
Omistusasunnot63,4 %-
Lapsiperheet17,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2024, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus63,4 %
Vuokra36,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo47,5 %
Pientalo51,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,2 %
Yksinasuvat48,9 %
Muut taloudet33,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Ollinsaari - Mestauskallio

Mitkä ovat alueen Ollinsaari - Mestauskallio (92120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 987 €. Muutos 5 vuodessa: +13,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ollinsaari - Mestauskallio (92120) on?
2 570 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ollinsaari - Mestauskallio (92120)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 668 €/m² (2024). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ollinsaari - Mestauskallio on?
Kotitalouksista 63,4 % asuu omistusasunnossa ja 36,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 47,5 % on kerrostaloissa ja 51,9 % pientaloissa.
Miten alue Ollinsaari - Mestauskallio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 10 / 17. Korkeakoulutetut: 21,9 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92130Isoholmi - Antinkangas
  • ·92150Kummatti - Junnilanmäki
  • ·92160Saloinen
  • ·92100Raahe Keskus
  • ·92180Lapaluoto
  • ·92230Mattilanperä
  • ·92140Pattijoki Keskus
  • ·92220Piehinki
  • ·92210Arkkukari
  • ·92240Lasikangas
  • ·92260Kopsa
  • ·86100Pyhäjoki Keskus (Pyhäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 548. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet639. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe10. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
25640Förby

Salo

Mediaanitulot
24 986 €
Väkiluku
204
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
68240Ala-Viirre

Kokkola

Mediaanitulot
24 986 €
Väkiluku
298
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
45100Kouvola Keskus

Kouvola

Mediaanitulot
24 989 €
Väkiluku
8 995
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
56100Ruokolahti Keskus

Ruokolahti

Mediaanitulot
24 989 €
Väkiluku
1 852
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle