Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/92180
Vertaa

Lapaluoto

92180·Raahe
1,1 × 1,8 km

Postinumeroalueella Lapaluoto (92180), Raahe, asuu 121 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 199 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 12,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,8 %. Alueen kotitalouksista 85,7 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 15/17 (Raahe)Väkiluku: sija 17/17 (Raahe)
Väkiluku
121-12,3 %(5v)
Mediaanitulot
21 199 €+21,8 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,1 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
85,7 %
Vuokra: 12,9 %
Lapsiperheet
8,6 %
Yksinasuvat
42,9 %
Työttömyysaste
18,8 %+0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,6 %
65 vuotta täyttäneet: 41,3 %

Tunnusluvut

Alueen Lapaluoto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku121-12,3 %
Mediaanitulot21 199 €+21,8 %
Keski-ikä55,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut16,1 %+3,4 %
Työttömyysaste18,8 %+0,3 %
Omistusasunnot85,7 %-
Lapsiperheet8,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus85,7 %
Vuokra12,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,6 %
Yksinasuvat42,9 %
Muut taloudet48,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Lapaluoto

Mitkä ovat alueen Lapaluoto (92180) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 199 €. Muutos 5 vuodessa: +21,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lapaluoto (92180) on?
121 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,3 %.
Millaista asuminen alueella Lapaluoto on?
Kotitalouksista 85,7 % asuu omistusasunnossa ja 12,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Lapaluoto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 15 / 17. Korkeakoulutetut: 16,1 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92150Kummatti - Junnilanmäki
  • ·92100Raahe Keskus
  • ·92210Arkkukari
  • ·92160Saloinen
  • ·92130Isoholmi - Antinkangas
  • ·92120Ollinsaari - Mestauskallio
  • ·92220Piehinki
  • ·92230Mattilanperä
  • ·86110Parhalahti (Pyhäjoki)
  • ·92140Pattijoki Keskus
  • ·86100Pyhäjoki Keskus (Pyhäjoki)
  • ·92240Lasikangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 660. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 429. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe15. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
80100Joensuu Keskus, Pohjoinen

Joensuu

Mediaanitulot
21 200 €
Väkiluku
10 687
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
42910Pihlajavesi

Keuruu

Mediaanitulot
21 196 €
Väkiluku
238
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
21750Norrskata

Parainen

Mediaanitulot
21 205 €
Väkiluku
81
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
59610Tarnala

Parikkala

Mediaanitulot
21 208 €
Väkiluku
160
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle