Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/92150
Vertaa

Kummatti - Junnilanmäki

92150·Raahe
2,5 × 2,5 km

Postinumeroalueella Kummatti - Junnilanmäki (92150), Raahe, asuu 1 280 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 152 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 61,7 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 2,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,9 %. Alueen asunnoista 60,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 16/17 (Raahe)Väkiluku: sija 7/17 (Raahe)
Väkiluku
1 280-2,0 %(5v)
Mediaanitulot
20 152 €+14,9 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,2 %-0,4 %(5v)
Omistusasunnot
38,3 %
Vuokra: 60,7 %
Lapsiperheet
13,4 %
Yksinasuvat
61,7 %
Työttömyysaste
27,9 %+3,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
16,4 %
65 vuotta täyttäneet: 24,6 %

Tunnusluvut

Alueen Kummatti - Junnilanmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 280-2,0 %
Mediaanitulot20 152 €+14,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)483 €/m²-48,1 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut15,2 %-0,4 %
Työttömyysaste27,9 %+3,6 %
Omistusasunnot38,3 %-
Lapsiperheet13,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 12 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus38,3 %
Vuokra60,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo60,9 %
Pientalo38,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,4 %
Yksinasuvat61,7 %
Muut taloudet24,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Kummatti - Junnilanmäki

Mitkä ovat alueen Kummatti - Junnilanmäki (92150) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 152 €. Muutos 5 vuodessa: +14,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kummatti - Junnilanmäki (92150) on?
1 280 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kummatti - Junnilanmäki (92150)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 483 €/m² (2023). Luku perustuu 12 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -48,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kummatti - Junnilanmäki on?
Kotitalouksista 38,3 % asuu omistusasunnossa ja 60,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 60,9 % on kerrostaloissa ja 38,6 % pientaloissa.
Miten alue Kummatti - Junnilanmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 16 / 17. Korkeakoulutetut: 15,2 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92100Raahe Keskus
  • ·92160Saloinen
  • ·92130Isoholmi - Antinkangas
  • ·92120Ollinsaari - Mestauskallio
  • ·92180Lapaluoto
  • ·92210Arkkukari
  • ·92220Piehinki
  • ·92230Mattilanperä
  • ·92140Pattijoki Keskus
  • ·92240Lasikangas
  • ·86100Pyhäjoki Keskus (Pyhäjoki)
  • ·86110Parhalahti (Pyhäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 794. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet976. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe16. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31160Nuutajärvi

Urjala

Mediaanitulot
20 156 €
Väkiluku
234
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
86230Ylipää

Merijärvi

Mediaanitulot
20 171 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
40340Huhtasuo

Jyväskylä

Mediaanitulot
20 173 €
Väkiluku
6 731
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
30300Viksberg

Forssa

Mediaanitulot
20 174 €
Väkiluku
2 424
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle