Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pyhäntä/92910
Vertaa

Tavastkenkä

92910·Pyhäntä
25 × 19 km

Postinumeroalueella Tavastkenkä (92910), Pyhäntä, asuu 279 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 825 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 11,0 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 4,9 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 94,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Pyhäntä)Väkiluku: sija 2/3 (Pyhäntä)
Väkiluku
279+4,9 %(5v)
Mediaanitulot
22 825 €+11,0 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,5 %+0,1 %(5v)
Omistusasunnot
86,1 %
Vuokra: 9,0 %
Lapsiperheet
25,4 %
Yksinasuvat
32,8 %
Työttömyysaste
6,2 %-8,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,3 %
65 vuotta täyttäneet: 24,7 %

Tunnusluvut

Alueen Tavastkenkä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku279+4,9 %
Mediaanitulot22 825 €+11,0 %
Keski-ikä44,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut15,5 %+0,1 %
Työttömyysaste6,2 %-8,0 %
Omistusasunnot86,1 %-
Lapsiperheet25,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,1 %
Vuokra9,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo94,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,4 %
Yksinasuvat32,8 %
Muut taloudet41,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Tavastkenkä

Mitkä ovat alueen Tavastkenkä (92910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 825 €. Muutos 5 vuodessa: +11,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tavastkenkä (92910) on?
279 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,9 %.
Millaista asuminen alueella Tavastkenkä on?
Kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa ja 9,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 94,7 % pientaloissa.
Miten alue Tavastkenkä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pyhäntä: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 15,5 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92920Ahokylä
  • ·92930Pyhäntä
  • ·92830Veneheitto (Vaala)
  • ·74980Tihilänkangas (Kiuruvesi)
  • ·74700Kiuruvesi Keskus (Kiuruvesi)
  • ·74250Nissilä (Vieremä)
  • ·92700Kestilä (Siikalatva)
  • ·74940Remeskylä-Tihilänkangas (Kiuruvesi)
  • ·91760Säräisniemi (Vaala)
  • ·92810Pelsonsuo (Vaala)
  • ·91780Neittävä (Vaala)
  • ·88270Vuolijoki Keskus (Kajaani)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 264. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 788. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pyhäntä3. · 3 alueesta

Muut alueet: Pyhäntä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pyhäntä
#AlueArvo
1.Pyhäntä9293024 084 €+13,1 %
2.Ahokylä9292022 843 €+6,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
54500Taavetti-Somerharju

Luumäki

Mediaanitulot
22 824 €
Väkiluku
2 543
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
93400Taivalkoski Keskus

Taivalkoski

Mediaanitulot
22 830 €
Väkiluku
2 780
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
55800Vuoksenniska-Saarlampi

Imatra

Mediaanitulot
22 819 €
Väkiluku
3 749
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
74470Paloinen

Lapinlahti

Mediaanitulot
22 816 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pyhäntä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle