Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala/91780
Vertaa

Neittävä

91780·Vaala
9,7 × 9,1 km

Postinumeroalueella Neittävä (91780), Vaala, asuu 87 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 758 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,1 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 8,5 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 96,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/12 (Vaala)Väkiluku: sija 8/12 (Vaala)
Väkiluku
87-6,5 %(5v)
Mediaanitulot
25 758 €+32,3 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v-5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,7 %+8,5 %(5v)
Omistusasunnot
95,1 %
Vuokra: 2,4 %
Lapsiperheet
14,6 %
Yksinasuvat
31,7 %
Työttömyysaste
11,1 %-5,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,8 %
65 vuotta täyttäneet: 27,6 %

Tunnusluvut

Alueen Neittävä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku87-6,5 %
Mediaanitulot25 758 €+32,3 %
Keski-ikä47,0 v-5,0 %
Korkeakoulutetut29,7 %+8,5 %
Työttömyysaste11,1 %-5,9 %
Omistusasunnot95,1 %-
Lapsiperheet14,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,1 %
Vuokra2,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,6 %
Yksinasuvat31,7 %
Muut taloudet53,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Neittävä

Mitkä ovat alueen Neittävä (91780) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 758 €. Muutos 5 vuodessa: +32,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Neittävä (91780) on?
87 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,5 %.
Millaista asuminen alueella Neittävä on?
Kotitalouksista 95,1 % asuu omistusasunnossa ja 2,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,5 % pientaloissa.
Miten alue Neittävä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vaala: 1 / 12. Korkeakoulutetut: 29,7 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91790Nuojua
  • ·91710Jylhämä
  • ·92830Veneheitto
  • ·91760Säräisniemi
  • ·91600Utajärvi Keskus (Utajärvi)
  • ·91700Vaala Keskus - Oterma
  • ·91670Rokua (Utajärvi)
  • ·92810Pelsonsuo
  • ·91660Ahmas (Utajärvi)
  • ·91730Kankari
  • ·91620Sanginkylä (Utajärvi)
  • ·88270Vuolijoki Keskus (Kajaani)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 270. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 618. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vaala1. · 12 alueesta

Muut alueet: Vaala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vaala
#AlueArvo
1.Nuojua9179025 145 €+19,0 %
2.Veneheitto9283024 912 €+28,6 %
3.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
4.Oterma9172022 888 €+25,7 %
5.Pelsonsuo9281022 851 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66160Långåminne

Maalahti

Mediaanitulot
25 759 €
Väkiluku
247
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
21490Marttila

Marttila

Mediaanitulot
25 754 €
Väkiluku
1 104
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
68300Kälviä Keskus

Kokkola

Mediaanitulot
25 754 €
Väkiluku
3 622
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
46400Kaipiainen

Kouvola

Mediaanitulot
25 763 €
Väkiluku
403
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vaala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle