Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinlahti/74470
Vertaa

Paloinen

74470·Lapinlahti
13 × 12 km

Postinumeroalueella Paloinen (74470), Lapinlahti, asuu 135 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 816 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 26,7 %. Alueen asunnoista 98,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/10 (Lapinlahti)Väkiluku: sija 10/10 (Lapinlahti)
Väkiluku
135-8,2 %(5v)
Mediaanitulot
22 816 €+26,7 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,8 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
94,0 %
Vuokra: 4,5 %
Lapsiperheet
10,4 %
Yksinasuvat
37,3 %
Työttömyysaste
12,9 %-4,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 34,8 %

Tunnusluvut

Alueen Paloinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku135-8,2 %
Mediaanitulot22 816 €+26,7 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut13,8 %+1,7 %
Työttömyysaste12,9 %-4,9 %
Omistusasunnot94,0 %-
Lapsiperheet10,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,0 %
Vuokra4,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,4 %
Yksinasuvat37,3 %
Muut taloudet52,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Paloinen

Mitkä ovat alueen Paloinen (74470) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 816 €. Muutos 5 vuodessa: +26,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Paloinen (74470) on?
135 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,2 %.
Millaista asuminen alueella Paloinen on?
Kotitalouksista 94,0 % asuu omistusasunnossa ja 4,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Paloinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapinlahti: 9 / 10. Korkeakoulutetut: 13,8 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73230Syvärinpää
  • ·73200Varpaisjärvi Keskus
  • ·74490Koirakoski (Sonkajärvi)
  • ·73250Korpijärvi
  • ·74420Hernejärvi (Sonkajärvi)
  • ·71950Lammasaho (Kuopio)
  • ·73990Kangaslahti (Rautavaara)
  • ·71960Lukkarila
  • ·73310Tahkovuori (Kuopio)
  • ·74300Sonkajärvi Keskus (Sonkajärvi)
  • ·74380Jyrkkä (Sonkajärvi)
  • ·73100Lapinlahti Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 267. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 353. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapinlahti9. · 10 alueesta

Muut alueet: Lapinlahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapinlahti
#AlueArvo
1.Nerkoo-Horsmanmäki7312027 620 €+20,1 %
2.Pajujärvi7192027 333 €+21,4 %
3.Alapitkä7191027 236 €+19,8 %
4.Mäntylahti-Karvasalmi7311027 235 €+36,7 %
5.Syvärinpää7323026 189 €+21,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
55800Vuoksenniska-Saarlampi

Imatra

Mediaanitulot
22 819 €
Väkiluku
3 749
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
78300Kommila

Varkaus

Mediaanitulot
22 813 €
Väkiluku
2 012
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
54590Kaitjärvi

Luumäki

Mediaanitulot
22 812 €
Väkiluku
111
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
54500Taavetti-Somerharju

Luumäki

Mediaanitulot
22 824 €
Väkiluku
2 543
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Lapinlahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle