Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala/92830
Vertaa

Veneheitto

92830·Vaala
18 × 19 km

Postinumeroalueella Veneheitto (92830), Vaala, asuu 206 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 912 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 13,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 28,6 %. Alueen asunnoista 98,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/12 (Vaala)Väkiluku: sija 3/12 (Vaala)
Väkiluku
206-13,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 912 €+28,6 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,3 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
95,2 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
17,3 %
Yksinasuvat
38,5 %
Työttömyysaste
12,5 %-2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 36,9 %

Tunnusluvut

Alueen Veneheitto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku206-13,1 %
Mediaanitulot24 912 €+28,6 %
Keski-ikä51,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut20,3 %+1,6 %
Työttömyysaste12,5 %-2,3 %
Omistusasunnot95,2 %-
Lapsiperheet17,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,2 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,3 %
Yksinasuvat38,5 %
Muut taloudet44,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Veneheitto

Mitkä ovat alueen Veneheitto (92830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 912 €. Muutos 5 vuodessa: +28,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Veneheitto (92830) on?
206 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,1 %.
Millaista asuminen alueella Veneheitto on?
Kotitalouksista 95,2 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Veneheitto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vaala: 3 / 12. Korkeakoulutetut: 20,3 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91780Neittävä
  • ·92810Pelsonsuo
  • ·91790Nuojua
  • ·91670Rokua (Utajärvi)
  • ·92910Tavastkenkä (Pyhäntä)
  • ·91760Säräisniemi
  • ·91710Jylhämä
  • ·91660Ahmas (Utajärvi)
  • ·92700Kestilä (Siikalatva)
  • ·91600Utajärvi Keskus (Utajärvi)
  • ·91560Kylmälänkylä (Muhos)
  • ·91700Vaala Keskus - Oterma

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 578. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 041. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vaala3. · 12 alueesta

Muut alueet: Vaala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vaala
#AlueArvo
1.Neittävä9178025 758 €+32,3 %
2.Nuojua9179025 145 €+19,0 %
3.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
4.Oterma9172022 888 €+25,7 %
5.Pelsonsuo9281022 851 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
73830Keski-Siikajärvi

Kuopio

Mediaanitulot
24 915 €
Väkiluku
191
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
69310Laitala

Toholampi

Mediaanitulot
24 908 €
Väkiluku
296
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
32280Metsäkorpi

Loimaa

Mediaanitulot
24 919 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
25460Toija

Salo

Mediaanitulot
24 903 €
Väkiluku
1 014
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vaala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle