Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vaala/92810
Vertaa

Pelsonsuo

92810·Vaala
21 × 12 km

Postinumeroalueella Pelsonsuo (92810), Vaala, asuu 135 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 851 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 %. Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/12 (Vaala)Väkiluku: sija 4/12 (Vaala)
Väkiluku
135-11,2 %(5v)
Mediaanitulot
22 851 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,5 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
93,3 %
Vuokra: 3,3 %
Lapsiperheet
18,3 %
Yksinasuvat
36,7 %
Työttömyysaste
9,1 %-0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 30,4 %

Tunnusluvut

Alueen Pelsonsuo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku135-11,2 %
Mediaanitulot22 851 €+18,2 %
Keski-ikä48,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut15,5 %+2,7 %
Työttömyysaste9,1 %-0,9 %
Omistusasunnot93,3 %-
Lapsiperheet18,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,3 %
Vuokra3,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,3 %
Yksinasuvat36,7 %
Muut taloudet45,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Pelsonsuo

Mitkä ovat alueen Pelsonsuo (92810) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 851 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pelsonsuo (92810) on?
135 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,2 %.
Millaista asuminen alueella Pelsonsuo on?
Kotitalouksista 93,3 % asuu omistusasunnossa ja 3,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Pelsonsuo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vaala: 6 / 12. Korkeakoulutetut: 15,5 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91670Rokua (Utajärvi)
  • ·91660Ahmas (Utajärvi)
  • ·91560Kylmälänkylä (Muhos)
  • ·92830Veneheitto
  • ·91790Nuojua
  • ·92700Kestilä (Siikalatva)
  • ·91780Neittävä
  • ·91600Utajärvi Keskus (Utajärvi)
  • ·91710Jylhämä
  • ·91500Muhos Keskus (Muhos)
  • ·92910Tavastkenkä (Pyhäntä)
  • ·91760Säräisniemi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 255. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 353. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vaala6. · 12 alueesta

Muut alueet: Vaala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vaala
#AlueArvo
1.Neittävä9178025 758 €+32,3 %
2.Nuojua9179025 145 €+19,0 %
3.Veneheitto9283024 912 €+28,6 %
4.Säräisniemi9176023 549 €+27,0 %
5.Oterma9172022 888 €+25,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66360Kesti

Kurikka

Mediaanitulot
22 849 €
Väkiluku
340
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
20360Runosmäki-Kärsämäki

Turku

Mediaanitulot
22 848 €
Väkiluku
11 519
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
66295Töjby

Närpiö

Mediaanitulot
22 854 €
Väkiluku
351
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
58320Raikuu

Savonlinna

Mediaanitulot
22 846 €
Väkiluku
150
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vaala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle