Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tervola/95325
Vertaa

Paakkola

95325·Tervola
11 × 10 km

Postinumeroalueella Paakkola (95325), Tervola, asuu 133 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 685 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/7 (Tervola)Väkiluku: sija 5/7 (Tervola)
Väkiluku
133-8,3 %(5v)
Mediaanitulot
26 685 €+19,6 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,3 %+3,3 %(5v)
Omistusasunnot
95,3 %
Vuokra: 1,6 %
Lapsiperheet
18,8 %
Yksinasuvat
42,2 %
Työttömyysaste
10,0 %-4,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 39,1 %

Tunnusluvut

Alueen Paakkola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku133-8,3 %
Mediaanitulot26 685 €+19,6 %
Keski-ikä49,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut30,3 %+3,3 %
Työttömyysaste10,0 %-4,5 %
Omistusasunnot95,3 %-
Lapsiperheet18,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,3 %
Vuokra1,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,8 %
Yksinasuvat42,2 %
Muut taloudet39,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Paakkola

Mitkä ovat alueen Paakkola (95325) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 685 €. Muutos 5 vuodessa: +19,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Paakkola (95325) on?
133 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,3 %.
Millaista asuminen alueella Paakkola on?
Kotitalouksista 95,3 % asuu omistusasunnossa ja 1,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Paakkola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tervola: 3 / 7. Korkeakoulutetut: 30,3 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95375Yli-Paakkola
  • ·95315Törmä (Keminmaa)
  • ·95365Maula (Keminmaa)
  • ·95330Tervola
  • ·95310Liedakkala (Keminmaa)
  • ·95370Itäkoski (Keminmaa)
  • ·95300Tervola Keskus
  • ·94400Keminmaa Keskus (Keminmaa)
  • ·94460Ruottala (Tornio)
  • ·94600Ristikangas - Kivikko (Kemi)
  • ·94200Torvinen - Vainio (Kemi)
  • ·95590Arpela (Tornio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet997. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 366. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tervola3. · 7 alueesta

Muut alueet: Tervola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tervola
#AlueArvo
1.Loue9534027 620 €+31,6 %
2.Yli-Paakkola9537527 463 €+23,9 %
3.Tervola9533025 271 €+27,2 %
4.Tervola Keskus9530025 066 €+21,5 %
5.Koivu-Peura9535523 929 €+12,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
36520Raikku

Kangasala

Mediaanitulot
26 685 €
Väkiluku
354
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
32560Virttaa

Loimaa

Mediaanitulot
26 690 €
Väkiluku
432
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
01280Länsimäki

Vantaa

Mediaanitulot
26 673 €
Väkiluku
9 979
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
58430Kulennoinen

Savonlinna

Mediaanitulot
26 698 €
Väkiluku
424
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tervola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle