Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07780
Vertaa

Härkäpää

07780·Loviisa
6,4 × 11 km

Postinumeroalueella Härkäpää (07780), Loviisa, asuu 136 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 409 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 15,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 36,7 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 17/19 (Loviisa)
Väkiluku
136-15,0 %(5v)
Mediaanitulot
28 409 €+36,7 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,0 %+5,2 %(5v)
Omistusasunnot
89,2 %
Vuokra: 8,1 %
Lapsiperheet
9,5 %
Yksinasuvat
45,9 %
Työttömyysaste
3,0 %-7,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,1 %
65 vuotta täyttäneet: 36,8 %

Tunnusluvut

Alueen Härkäpää tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku136-15,0 %
Mediaanitulot28 409 €+36,7 %
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut28,0 %+5,2 %
Työttömyysaste3,0 %-7,0 %
Omistusasunnot89,2 %-
Lapsiperheet9,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,2 %
Vuokra8,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,5 %
Yksinasuvat45,9 %
Muut taloudet44,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Härkäpää

Mitkä ovat alueen Härkäpää (07780) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 409 €. Muutos 5 vuodessa: +36,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Härkäpää (07780) on?
136 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,0 %.
Millaista asuminen alueella Härkäpää on?
Kotitalouksista 89,2 % asuu omistusasunnossa ja 8,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Härkäpää vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 3 / 19. Korkeakoulutetut: 28,0 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07750Isnäs
  • ·07350Gäddrag (Porvoo)
  • ·07320Jakari-Sannäs (Porvoo)
  • ·07360Tirmo (Porvoo)
  • ·07370Pellinki (Porvoo)
  • ·06200Porvoo itäinen (Porvoo)
  • ·07450Voolahti (Porvoo)
  • ·07930Pernaja Kirkonkylä
  • ·07390Suurpellinki (Porvoo)
  • ·07740Gammelby
  • ·07900Loviisa Keskus
  • ·07310Sannainen (Porvoo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet571. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 349. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa3. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
4.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %
5.Mickelspiltom0789027 341 €+22,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95365Maula

Keminmaa

Mediaanitulot
28 409 €
Väkiluku
238
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
00370Reimarla

Helsinki

Mediaanitulot
28 411 €
Väkiluku
6 666
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
90900Kiiminki Keskus

Oulu

Mediaanitulot
28 413 €
Väkiluku
6 518
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
58420Silvola

Savonlinna

Mediaanitulot
28 402 €
Väkiluku
299
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle