Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/97320
Vertaa

Marrasjärvi

97320·Rovaniemi
25 × 23 km

Postinumeroalueella Marrasjärvi (97320), Rovaniemi, asuu 61 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 972 €, asukkaiden keski-ikä on 60,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,6 % asuu omistusasunnossa. Työttömyysaste on kasvanut 3,2 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 33/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 42/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
61+5,2 %(5v)
Mediaanitulot
22 972 €+22,9 %(5v)
Keski-ikä
60,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,8 %+4,6 %(5v)
Omistusasunnot
88,6 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
5,7 %
Yksinasuvat
48,6 %
Työttömyysaste
22,2 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,3 %
65 vuotta täyttäneet: 50,8 %

Tunnusluvut

Alueen Marrasjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku61+5,2 %
Mediaanitulot22 972 €+22,9 %
Keski-ikä60,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut22,8 %+4,6 %
Työttömyysaste22,2 %+3,2 %
Omistusasunnot88,6 %-
Lapsiperheet5,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,6 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,7 %
Yksinasuvat48,6 %
Muut taloudet45,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Marrasjärvi

Mitkä ovat alueen Marrasjärvi (97320) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 972 €. Muutos 5 vuodessa: +22,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Marrasjärvi (97320) on?
61 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +5,2 %.
Millaista asuminen alueella Marrasjärvi on?
Kotitalouksista 88,6 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,1 % pientaloissa.
Miten alue Marrasjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 33 / 47. Korkeakoulutetut: 22,8 %, keski-ikä: 60,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97330Rattosjärvi (Pello)
  • ·97420Lohiniva (Kittilä)
  • ·97290Marraskoski
  • ·97240Sonka
  • ·97250Raanujärvi (Ylitornio)
  • ·97340Meltaus-Jääskö-Perttaus
  • ·97335Ruuhivaara (Pello)
  • ·95800Sieppijärvi - Taapajärvi (Kolari)
  • ·97470Alakylä - Sailehto (Kittilä)
  • ·95790Lampsijärvi (Pello)
  • ·97220Sinettä
  • ·99110Kaukonen (Kittilä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 221. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 786. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi33. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Saarenkylä9690030 087 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58200Kerimäki Keskus

Savonlinna

Mediaanitulot
22 976 €
Väkiluku
2 852
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
95645Turtola

Pello

Mediaanitulot
22 966 €
Väkiluku
240
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
25940Hiittinen

Kemiönsaari

Mediaanitulot
22 981 €
Väkiluku
60
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
25380Rekijoki

Salo

Mediaanitulot
22 983 €
Väkiluku
420
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle