Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pello/95645
Vertaa

Turtola

95645·Pello
18 × 13 km

Postinumeroalueella Turtola (95645), Pello, asuu 240 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 966 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,2 %. Alueen asunnoista 98,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/12 (Pello)Väkiluku: sija 2/12 (Pello)
Väkiluku
240-8,7 %(5v)
Mediaanitulot
22 966 €+17,2 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,0 %+3,6 %(5v)
Omistusasunnot
90,2 %
Vuokra: 8,9 %
Lapsiperheet
15,4 %
Yksinasuvat
43,1 %
Työttömyysaste
14,3 %-1,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,3 %
65 vuotta täyttäneet: 37,9 %

Tunnusluvut

Alueen Turtola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku240-8,7 %
Mediaanitulot22 966 €+17,2 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,0 %+3,6 %
Työttömyysaste14,3 %-1,2 %
Omistusasunnot90,2 %-
Lapsiperheet15,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,2 %
Vuokra8,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,4 %
Yksinasuvat43,1 %
Muut taloudet41,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Turtola

Mitkä ovat alueen Turtola (95645) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 966 €. Muutos 5 vuodessa: +17,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Turtola (95645) on?
240 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,7 %.
Millaista asuminen alueella Turtola on?
Kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa ja 8,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Turtola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pello: 3 / 12. Korkeakoulutetut: 27,0 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95770Lankojärvi
  • ·95700Pello Keskus
  • ·95640Juoksenki
  • ·95660Kantomaanpää (Ylitornio)
  • ·95780Sirkkakoski
  • ·95750Orajärvi
  • ·95680Lohijärvi (Ylitornio)
  • ·95635Kaulinranta (Ylitornio)
  • ·95710Naamijoki
  • ·95600Ylitornio Keskus (Ylitornio)
  • ·95760Konttajärvi
  • ·95655Etelä-Portimojärvi (Ylitornio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 222. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 923. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pello3. · 12 alueesta

Muut alueet: Pello

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pello
#AlueArvo
1.Naamijoki9571027 105 €+30,7 %
2.Pello Keskus9570023 624 €+20,2 %
3.Orajärvi9575022 456 €+20,3 %
4.Konttajärvi9576022 098 €+24,4 %
5.Sirkkakoski9578021 775 €+11,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91140Olhava

Ii

Mediaanitulot
22 960 €
Väkiluku
314
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
97320Marrasjärvi

Rovaniemi

Mediaanitulot
22 972 €
Väkiluku
61
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
99655Sattasvaara

Sodankylä

Mediaanitulot
22 957 €
Väkiluku
107
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
58200Kerimäki Keskus

Savonlinna

Mediaanitulot
22 976 €
Väkiluku
2 852
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pello: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle