Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pello/97335
Vertaa

Ruuhivaara

97335·Pello
22 × 25 km

Postinumeroalueella Ruuhivaara (97335), Pello, asuu 61 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 048 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 8,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/12 (Pello)Väkiluku: sija 9/12 (Pello)
Väkiluku
61-6,2 %(5v)
Mediaanitulot
18 048 €+14,0 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
8,8 %-1,5 %(5v)
Omistusasunnot
93,9 %
Vuokra: 3,0 %
Lapsiperheet
9,1 %
Yksinasuvat
48,5 %
Työttömyysaste
4,8 %-12,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,2 %
65 vuotta täyttäneet: 44,3 %

Tunnusluvut

Alueen Ruuhivaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku61-6,2 %
Mediaanitulot18 048 €+14,0 %
Keski-ikä59,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut8,8 %-1,5 %
Työttömyysaste4,8 %-12,6 %
Omistusasunnot93,9 %-
Lapsiperheet9,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,9 %
Vuokra3,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,1 %
Yksinasuvat48,5 %
Muut taloudet42,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Ruuhivaara

Mitkä ovat alueen Ruuhivaara (97335) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 048 €. Muutos 5 vuodessa: +14,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ruuhivaara (97335) on?
61 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,2 %.
Millaista asuminen alueella Ruuhivaara on?
Kotitalouksista 93,9 % asuu omistusasunnossa ja 3,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Ruuhivaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pello: 12 / 12. Korkeakoulutetut: 8,8 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95800Sieppijärvi - Taapajärvi (Kolari)
  • ·95790Lampsijärvi
  • ·97330Rattosjärvi
  • ·95760Konttajärvi
  • ·97250Raanujärvi (Ylitornio)
  • ·95860Pasmajärvi (Kolari)
  • ·95850Ruokojärvi (Kolari)
  • ·95780Sirkkakoski
  • ·95675Meltosjärvi (Ylitornio)
  • ·97420Lohiniva (Kittilä)
  • ·97320Marrasjärvi (Rovaniemi)
  • ·95670Pessalompolo (Ylitornio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 889. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 786. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pello12. · 12 alueesta

Muut alueet: Pello

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pello
#AlueArvo
1.Naamijoki9571027 105 €+30,7 %
2.Pello Keskus9570023 624 €+20,2 %
3.Turtola9564522 966 €+17,2 %
4.Orajärvi9575022 456 €+20,3 %
5.Konttajärvi9576022 098 €+24,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90570Kaijonharju-Linnanmaa

Oulu

Mediaanitulot
18 045 €
Väkiluku
8 504
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa
99440Leppäjärvi

Enontekiö

Mediaanitulot
18 068 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
89660Takalo

Suomussalmi

Mediaanitulot
18 016 €
Väkiluku
88
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
93390Puhoskylä

Pudasjärvi

Mediaanitulot
18 002 €
Väkiluku
166
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pello: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle