Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ranua/97720
Vertaa

Yli-Simo - Raiskio

97720·Ranua
8,7 × 13 km

Postinumeroalueella Yli-Simo - Raiskio (97720), Ranua, asuu 79 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 061 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 57,4 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 2,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,8 %. Alueen asunnoista 88,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/8 (Ranua)Väkiluku: sija 6/8 (Ranua)
Väkiluku
79-2,5 %(5v)
Mediaanitulot
20 061 €+14,8 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,8 %-1,5 %(5v)
Omistusasunnot
78,7 %
Vuokra: 17,0 %
Lapsiperheet
14,9 %
Yksinasuvat
57,4 %
Työttömyysaste
17,2 %+5,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,8 %
65 vuotta täyttäneet: 41,8 %

Tunnusluvut

Alueen Yli-Simo - Raiskio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku79-2,5 %
Mediaanitulot20 061 €+14,8 %
Keski-ikä54,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut18,8 %-1,5 %
Työttömyysaste17,2 %+5,4 %
Omistusasunnot78,7 %-
Lapsiperheet14,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,7 %
Vuokra17,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,0 %
Pientalo88,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,9 %
Yksinasuvat57,4 %
Muut taloudet27,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Yli-Simo - Raiskio

Mitkä ovat alueen Yli-Simo - Raiskio (97720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 061 €. Muutos 5 vuodessa: +14,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Yli-Simo - Raiskio (97720) on?
79 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,5 %.
Millaista asuminen alueella Yli-Simo - Raiskio on?
Kotitalouksista 78,7 % asuu omistusasunnossa ja 17,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,0 % on kerrostaloissa ja 88,1 % pientaloissa.
Miten alue Yli-Simo - Raiskio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ranua: 5 / 8. Korkeakoulutetut: 18,8 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97685Siika-Kämä (Rovaniemi)
  • ·97680Saari-Kämä (Rovaniemi)
  • ·97675Narkaus - Kämät (Rovaniemi)
  • ·97615Tennirova (Rovaniemi)
  • ·97700Ranua Keskus
  • ·97620Viiri - Tennirova (Rovaniemi)
  • ·97610Oikarainen (Rovaniemi)
  • ·93190Yli-Siurua - Ikosenniemi (Pudasjärvi)
  • ·97510Vikajärvi (Rovaniemi)
  • ·97670Kivitaipale (Rovaniemi)
  • ·95160Oijärvi - Lamminperä (Ii)
  • ·97625Vanttauskoski (Rovaniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 801. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 667. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ranua5. · 8 alueesta

Muut alueet: Ranua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ranua
#AlueArvo
1.Kuukasjärvi - Petäjäjärvi9778026 986 €+15,4 %
2.Kelankylä9778524 248 €+33,1 %
3.Ranua Keskus9770023 782 €+20,7 %
4.Kuha-Impiö-Itäranua9776522 381 €+25,2 %
5.Raiskio9771519 700 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91640Särkijärvi

Utajärvi

Mediaanitulot
20 046 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
72510Jokijärvi

Pielavesi

Mediaanitulot
20 077 €
Väkiluku
91
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
81860Viekijärvi

Lieksa

Mediaanitulot
20 084 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
70240Niuvaniemen Sairaala-alue

Kuopio

Mediaanitulot
20 091 €
Väkiluku
102
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Ranua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle