Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ranua/97785
Vertaa

Kelankylä

97785·Ranua
16 × 20 km

Postinumeroalueella Kelankylä (97785), Ranua, asuu 54 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 248 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 21,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 33,1 %. Korkeakoulutettujen osuus on noussut 9,2 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 2/8 (Ranua)Väkiluku: sija 8/8 (Ranua)
Väkiluku
54-21,7 %(5v)
Mediaanitulot
24 248 €+33,1 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+6,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,0 %+9,2 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 3,1 %
Lapsiperheet
6,3 %
Yksinasuvat
50,0 %
Työttömyysaste
17,9 %+10,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,7 %
65 vuotta täyttäneet: 31,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kelankylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku54-21,7 %
Mediaanitulot24 248 €+33,1 %
Keski-ikä55,0 v+6,0 %
Korkeakoulutetut18,0 %+9,2 %
Työttömyysaste17,9 %+10,5 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet6,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra3,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,3 %
Yksinasuvat50,0 %
Muut taloudet43,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kelankylä

Mitkä ovat alueen Kelankylä (97785) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 248 €. Muutos 5 vuodessa: +33,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kelankylä (97785) on?
54 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -21,7 %.
Millaista asuminen alueella Kelankylä on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 3,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,5 % pientaloissa.
Miten alue Kelankylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ranua: 2 / 8. Korkeakoulutetut: 18,0 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97780Kuukasjärvi - Petäjäjärvi
  • ·93220Livo (Pudasjärvi)
  • ·93240Rytinki (Pudasjärvi)
  • ·97760Saariharju
  • ·93225Pärjänsuo (Pudasjärvi)
  • ·93195Kokkokylä (Pudasjärvi)
  • ·97765Kuha-Impiö-Itäranua
  • ·93100Pudasjärvi Keskus (Pudasjärvi)
  • ·93170Yli-Kollaja (Pudasjärvi)
  • ·93180Ikosenniemi (Pudasjärvi)
  • ·97700Ranua Keskus
  • ·93250Sarajärvi (Pudasjärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 802. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 822. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ranua2. · 8 alueesta

Muut alueet: Ranua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ranua
#AlueArvo
1.Kuukasjärvi - Petäjäjärvi9778026 986 €+15,4 %
2.Ranua Keskus9770023 782 €+20,7 %
3.Kuha-Impiö-Itäranua9776522 381 €+25,2 %
4.Yli-Simo - Raiskio9772020 061 €+14,8 %
5.Raiskio9771519 700 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
54710Lemi Keskus

Lemi

Mediaanitulot
24 249 €
Väkiluku
1 253
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
62420Kortesjärvi Keskus

Kauhava

Mediaanitulot
24 246 €
Väkiluku
896
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
79690Kaitainen

Joroinen

Mediaanitulot
24 246 €
Väkiluku
157
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
62290Hirvikylä

Lapua

Mediaanitulot
24 240 €
Väkiluku
220
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Ranua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle