Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pielavesi/72510
Vertaa

Jokijärvi

72510·Pielavesi
16 × 12 km

Postinumeroalueella Jokijärvi (72510), Pielavesi, asuu 91 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 077 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,9 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 7,4 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Väkiluku on pienentynyt 2,2 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 10/10 (Pielavesi)Väkiluku: sija 9/10 (Pielavesi)
Väkiluku
91-2,2 %(5v)
Mediaanitulot
20 077 €+0,8 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,5 %+7,4 %(5v)
Omistusasunnot
90,9 %
Vuokra: 5,5 %
Lapsiperheet
9,1 %
Yksinasuvat
50,9 %
Työttömyysaste
16,7 %-0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
1,1 %
65 vuotta täyttäneet: 45,1 %

Tunnusluvut

Alueen Jokijärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku91-2,2 %
Mediaanitulot20 077 €+0,8 %
Keski-ikä58,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut20,5 %+7,4 %
Työttömyysaste16,7 %-0,8 %
Omistusasunnot90,9 %-
Lapsiperheet9,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,9 %
Vuokra5,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,1 %
Yksinasuvat50,9 %
Muut taloudet40,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Jokijärvi

Mitkä ovat alueen Jokijärvi (72510) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 077 €. Muutos 5 vuodessa: +0,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jokijärvi (72510) on?
91 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,2 %.
Millaista asuminen alueella Jokijärvi on?
Kotitalouksista 90,9 % asuu omistusasunnossa ja 5,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Jokijärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pielavesi: 10 / 10. Korkeakoulutetut: 20,5 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72310Niinivesi (Vesanto)
  • ·72550Säviä
  • ·72630Kuusela-Rajala (Keitele)
  • ·72570Vuorikylä
  • ·72210Tervo Keskus-Eliaksela (Tervo)
  • ·72330Tiitilänkylä (Vesanto)
  • ·72810Jylhänkylä
  • ·72300Vesanto Keskus (Vesanto)
  • ·72530Säviäntaipale
  • ·72220Eliaksela (Tervo)
  • ·77930Kerkonjoensuu (Rautalampi)
  • ·72710Vaaraslahti

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 800. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 596. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pielavesi10. · 10 alueesta

Muut alueet: Pielavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pielavesi
#AlueArvo
1.Vaaraslahti7271025 369 €+25,2 %
2.Vuorikylä7257024 580 €+44,7 %
3.Jylhänkylä7281023 117 €+36,4 %
4.Säviä7255022 255 €+24,1 %
5.Säviäntaipale7253022 195 €+21,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81860Viekijärvi

Lieksa

Mediaanitulot
20 084 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
70240Niuvaniemen Sairaala-alue

Kuopio

Mediaanitulot
20 091 €
Väkiluku
102
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
97720Yli-Simo - Raiskio

Ranua

Mediaanitulot
20 061 €
Väkiluku
79
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
41560Säkinmäki

Hankasalmi

Mediaanitulot
20 100 €
Väkiluku
123
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pielavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle