Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ranua/97760
Vertaa

Saariharju

97760·Ranua
21 × 20 km

Postinumeroalueella Saariharju (97760), Ranua, asuu 98 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 658 €, asukkaiden keski-ikä on 60,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,7 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 12,5 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 21,2 prosenttiyksikköä. Alueen kotitalouksista 50,9 % on yksinasuvia.

Mediaanitulot: sija 8/8 (Ranua)Väkiluku: sija 5/8 (Ranua)
Väkiluku
98-12,5 %(5v)
Mediaanitulot
18 658 €+9,4 %(5v)
Keski-ikä
60,0 v+7,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,9 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
86,0 %
Vuokra: 12,3 %
Lapsiperheet
3,5 %
Yksinasuvat
50,9 %
Työttömyysaste
7,7 %-21,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,2 %
65 vuotta täyttäneet: 45,9 %

Tunnusluvut

Alueen Saariharju tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku98-12,5 %
Mediaanitulot18 658 €+9,4 %
Keski-ikä60,0 v+7,0 %
Korkeakoulutetut22,9 %+2,9 %
Työttömyysaste7,7 %-21,2 %
Omistusasunnot86,0 %-
Lapsiperheet3,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,0 %
Vuokra12,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet3,5 %
Yksinasuvat50,9 %
Muut taloudet45,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Saariharju

Mitkä ovat alueen Saariharju (97760) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 658 €. Muutos 5 vuodessa: +9,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Saariharju (97760) on?
98 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,5 %.
Millaista asuminen alueella Saariharju on?
Kotitalouksista 86,0 % asuu omistusasunnossa ja 12,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,7 % pientaloissa.
Miten alue Saariharju vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ranua: 8 / 8. Korkeakoulutetut: 22,9 %, keski-ikä: 60,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97765Kuha-Impiö-Itäranua
  • ·93240Rytinki (Pudasjärvi)
  • ·97780Kuukasjärvi - Petäjäjärvi
  • ·97785Kelankylä
  • ·97665Pohjasperä
  • ·93225Pärjänsuo (Pudasjärvi)
  • ·93250Sarajärvi (Pudasjärvi)
  • ·97655Autti (Rovaniemi)
  • ·93220Livo (Pudasjärvi)
  • ·97650Juotas (Rovaniemi)
  • ·97635Juuniemi (Rovaniemi)
  • ·97630Pekkala (Rovaniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 871. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 549. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ranua8. · 8 alueesta

Muut alueet: Ranua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ranua
#AlueArvo
1.Kuukasjärvi - Petäjäjärvi9778026 986 €+15,4 %
2.Kelankylä9778524 248 €+33,1 %
3.Ranua Keskus9770023 782 €+20,7 %
4.Kuha-Impiö-Itäranua9776522 381 €+25,2 %
5.Yli-Simo - Raiskio9772020 061 €+14,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
75790Rumo

Nurmes

Mediaanitulot
18 669 €
Väkiluku
85
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
79830Palokki

Heinävesi

Mediaanitulot
18 692 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
82830Haukivaara

Ilomantsi

Mediaanitulot
18 698 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
97920Suonnankylä

Posio

Mediaanitulot
18 609 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Ranua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle