Suomi
Suomen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan
Suomen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa, ja mihin Helsinki sijoittuu.
- rikkaimmat
- tulotaso
- tulot
- suurituloisimmat
- Helsinki
- Suomi
- sijoittaminen
- asuminen
Haut "Suomen rikkaimmat alueet" tai "Helsingin rikkaimmat asuinalueet" tarkoittavat yleensä alueita, joilla asukkaiden tulotaso on korkea. Emme mittaa varallisuutta. Listasimme postinumeroalueet mediaanitulon mukaan: puolella alueen 18 vuotta täyttäneistä asukkaista tulot ovat tätä suuremmat ja puolella pienemmät. Yksittäiset suurituloiset eivät nosta mediaania samalla tavalla kuin keskiarvoa.
Mukana ovat alueet, joilla asuu vähintään 1 000 ihmistä (1 093 aluetta). Koko joukon mediaanitulo on noin 26 325 € vuodessa. Asuntojen neliöhinnat ovat eri asia: katso kalleimmat alueet (€/m²), jos etsit hintatasoa.
Suomen suurituloisimmat postinumeroalueet
Nämä alueet nousevat usein myös hauissa "rikkaimmat asuinalueet". Virallinen koko maan lista: suurituloisimpien alueiden ranking.
| # | Alue | Kaupunki | Mediaanitulot | Väkiluku |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Westend(02160) | Espoo | 47 267 € | 3 320 |
| 2 | Tammisalo(00830) | Helsinki | 42 006 € | 2 329 |
| 3 | Mankkaa(02180) | Espoo | 41 646 € | 7 742 |
| 4 | Sundsberg(02450) | Kirkkonummi | 41 462 € | 2 558 |
| 5 | Kuusisaari - Lehtisaari(00340) | Helsinki | 40 673 € | 2 028 |
| 6 | Nöykkiönpuro(02300) | Espoo | 40 331 € | 2 580 |
| 7 | Jupperi(02730) | Espoo | 39 981 € | 4 654 |
| 8 | Paloheinä(00670) | Helsinki | 39 653 € | 5 898 |
| 9 | Kauniainen(02700) | Kauniainen | 38 714 € | 10 100 |
| 10 | Pohjois-Tapiola(02130) | Espoo | 38 711 € | 6 723 |
| 11 | Kaartinkaupunki(00130) | Helsinki | 38 690 € | 1 731 |
| 12 | Friisilä(02240) | Espoo | 38 519 € | 2 726 |
| 13 | Itä-Pakila(00680) | Helsinki | 38 196 € | 3 610 |
| 14 | Uusmäki(02680) | Espoo | 38 122 € | 3 829 |
| 15 | Vattuniemi(00210) | Helsinki | 37 916 € | 9 156 |
Helsingin korkeimman tulotason alueet
Helsinki hallitsee usein koko maan top-listaa. Alla kymmenen korkeimman mediaanitulon aluetta Helsingissä. Koko lista rankingina: Helsingin suurituloisimmat alueet. Laajempi tausta: Helsingin korkein tulotaso postinumeroittain. Esimerkki haetusta alueesta: Pohjois-Haaga asuinalueena.
| # | Alue | Mediaanitulot | Väkiluku |
|---|---|---|---|
| 1 | Tammisalo(00830) | 42 006 € | 2 329 |
| 2 | Kuusisaari - Lehtisaari(00340) | 40 673 € | 2 028 |
| 3 | Paloheinä(00670) | 39 653 € | 5 898 |
| 4 | Kaartinkaupunki(00130) | 38 690 € | 1 731 |
| 5 | Itä-Pakila(00680) | 38 196 € | 3 610 |
| 6 | Vattuniemi(00210) | 37 916 € | 9 156 |
| 7 | Länsi-Pakila(00660) | 37 827 € | 6 974 |
| 8 | Jollas(00850) | 36 868 € | 3 092 |
| 9 | Östersundom(00890) | 36 664 € | 1 755 |
| 10 | Kulosaari(00570) | 36 639 € | 4 193 |
Rikkain vai suurituloisin?
- Mediaanitulo kuvaa tyypillistä ansiotuloa alueella. Se ei kerro sijoitusvarallisuutta, perintöjä tai asunnon markkina-arvoa.
- Korkea tulotaso ja korkea neliöhinta kulkevat usein yhdessä, mutta eivät aina. Vertaa molempia, jos budjetti ratkaisee.
- Toinen ääripää: pienituloisimmat alueet ja Suomen suurituloisimmat ja pienituloisimmat alueet.
Seuraavat askeleet
Avaa kiinnostava alue sen sivulta, vertaa kahta aluetta tai selaa Helsingin, Espoon ja Kauniaisten alueita. Espoon tulokärki rankingina: Espoon suurituloisimmat alueet. Tampereen tulokärki omalla sivullaan: Tampereen rikkaimmat asuinalueet. Helsingin neliöhintakärki: Helsingin kalleimmat asuinalueet. Sijoittajan näkökulmaa: Sijoittajalle.
Lähde
Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto): mediaanitulo ja väkiluku. Alueet, joilla alle 1 000 asukasta, on rajattu pois. Lisenssi CC BY 4.0.
Usein kysytyt kysymykset
Mitkä ovat Suomen rikkaimmat asuinalueet?
Hauissa 'rikkaimmat alueet' tarkoitetaan yleensä korkeaa tulotasoa. Tällä sivulla alueet on järjestetty mediaanitulon mukaan. Lista ei mittaa varallisuutta tai asuntojen hintoja.
Onko rikkain alue sama kuin kallein alue?
Ei välttämättä. Mediaanitulo kuvaa asukkaiden tuloja, neliöhinta asuntojen kauppahintoja. Kalleimpien alueiden ranking perustuu Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat -tilastoon.
Miksi pieniä alueita ei ole listalla?
Mukana ovat postinumeroalueet, joilla asuu vähintään 1 000 ihmistä, jotta yksittäiset kotitaloudet eivät vääristä mediaanituloa.
Vertaa kahta aluetta
Valitse kaksi aluetta ja katso tulot, väestö, asuminen ja ikärakenne rinnakkain.
Aiheeseen liittyvät top-listat
Selaa alueita
Lue myös
Kaikki oppaat →Suomen suurituloisimmat ja pienituloisimmat alueet 2026
Suomen postinumeroalueet mediaanitulon mukaan: missä tulotaso on korkein ja missä matalin? Top-listat molemmista päistä ja linkit tietoihin. Paavo-aineisto.
Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan
Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.
Helsingin parhaat asuinalueet
Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.
Tietolähde ja toimitus
Tämän oppaan luvut perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon (postinumeroalueittainen avoin tieto). Asuntojen neliöhinnat, kun niitä on mukana, ovat Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat -tilastosta. Lisenssi CC BY 4.0. Tulkinnat perustuvat näihin lukuihin. Mittarien määritelmät ja tilastovuodet löydät menetelmäsivulta.