Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tuusula

Kaupunki

Tuusula

Tuusula koostuu 13 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 43 612 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 31 446 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 36,6 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
43 612
Mediaanitulot (ka.)
31 446 €
Neliöhinta (ka.)
2 332 €/m²
Keski-ikä (ka.)
43,9 v
Korkeakoulutetut (ka.)
36,6 %
Omistusasunnot (ka.)
82,4 %
Lapsiperheet (ka.)
25,9 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

04300Hyrylä

Tuusula

1. suurin
Mediaanitulot
29 964 €
Väkiluku
13 889
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
05400Jokela

Tuusula

2. suurin
Mediaanitulot
29 959 €
Väkiluku
6 644
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
04500Kellokoski

Tuusula

3. suurin
Mediaanitulot
30 889 €
Väkiluku
6 141
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
04320Riihikallio

Tuusula

4. suurin
Mediaanitulot
30 383 €
Väkiluku
5 145
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
04330Lahela

Tuusula

5. suurin
Mediaanitulot
34 737 €
Väkiluku
2 653
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
04310Tuusula Kirkonkylä

Tuusula

6. suurin
Mediaanitulot
33 641 €
Väkiluku
2 476
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Tuusula: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Tuusula

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Tuusula
#AlueArvo
1.Lahela0433034 737 €+11,1 %
2.Tuusula Kirkonkylä0431033 641 €+16,6 %
3.Jäniksenlinna0439032 436 €+19,6 %
4.Nahkela0435032 278 €+19,9 %
5.Tuomala0438031 870 €+19,3 %
6.Rusutjärvi0437031 269 €+7,2 %
7.Nuppulinna0543031 159 €+18,1 %
8.Kellokoski0450030 889 €+16,3 %
9.Mattila0434030 463 €+13,6 %
10.Riihikallio0432030 383 €+13,8 %
11.Hyrylä0430029 964 €+13,9 %
12.Jokela0540029 959 €+15,9 %
13.Ruotsinkylä-Kiilinmäki0436029 752 €+10,7 %

Väestönkasvu: Tuusula

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Tuusula
#AlueArvo
1.Hyrylä04300+33,7 %+33,7 %
2.Lahela04330+13,4 %+13,4 %
3.Mattila04340+6,4 %+6,4 %
4.Riihikallio04320+4,1 %+4,1 %
5.Kellokoski04500+1,5 %+1,5 %
6.Jokela05400+0,5 %+0,5 %
7.Rusutjärvi04370-0,1 %-0,1 %
8.Nahkela04350-2,1 %-2,1 %
9.Tuusula Kirkonkylä04310-3,2 %-3,2 %
10.Ruotsinkylä-Kiilinmäki04360-5,2 %-5,2 %
11.Nuppulinna05430-5,5 %-5,5 %
12.Jäniksenlinna04390-7,9 %-7,9 %
13.Tuomala04380-9,6 %-9,6 %

Kaikki 13 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
04300Hyrylä04310Tuusula Kirkonkylä04320Riihikallio04330Lahela04340Mattila04350Nahkela04360Ruotsinkylä-Kiilinmäki04370Rusutjärvi04380Tuomala04390Jäniksenlinna04500Kellokoski05400Jokela05430Nuppulinna

Usein kysytyt kysymykset: Tuusula

Kuinka monta asukasta kaupungissa Tuusula on?
Kaupungissa Tuusula asuu yhteensä 43 612 asukasta 13 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Tuusula?
13 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Tuusula?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 31 446 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Lahela: 34 737 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Tuusula?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Tuusula on noin 2 332 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 7 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Tuusula Kirkonkylä (2 630 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Tuusula?
Lahela (34 737 €), Tuusula Kirkonkylä (33 641 €), Jäniksenlinna (32 436 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Tuusula?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Hyrylä (+33,7 %), Lahela (+13,4 %), Mattila (+6,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Tuusula?
Kaupungissa Tuusula on 13 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Tuusula

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Uudellamaalla: Hyvinkään parhaat asuinalueet.

Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.