Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tampere/33680
Vertaa

Aitolahti

33680·Tampere
25 × 20 km

Postinumeroalueella Aitolahti (33680), Tampere, asuu 1 650 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 545 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 40,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,7 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/36 (Tampere)Väkiluku: sija 31/36 (Tampere)
Väkiluku
1 650-0,2 %(5v)
Mediaanitulot
28 545 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
40,4 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
94,1 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
25,0 %
Yksinasuvat
27,0 %
Työttömyysaste
10,6 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 26,4 %

Tunnusluvut

Alueen Aitolahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 650-0,2 %
Mediaanitulot28 545 €+18,8 %
Keski-ikä46,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut40,4 %+2,7 %
Työttömyysaste10,6 %+3,8 %
Omistusasunnot94,1 %-
Lapsiperheet25,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,1 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,0 %
Yksinasuvat27,0 %
Muut taloudet48,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Aitolahti

Mitkä ovat alueen Aitolahti (33680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 545 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Aitolahti (33680) on?
1 650 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,2 %.
Millaista asuminen alueella Aitolahti on?
Kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Aitolahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tampere: 6 / 36. Korkeakoulutetut: 40,4 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34270Velaatta
  • ·36120Suinula-Haviseva (Kangasala)
  • ·36110Ruutana (Kangasala)
  • ·33610Olkahinen-Tasanne
  • ·36100Kangasala Asemanseutu (Kangasala)
  • ·36280Pikonlinna (Kangasala)
  • ·35300Orivesi Keskus (Orivesi)
  • ·34410Murole (Ruovesi)
  • ·36220Suorama (Kangasala)
  • ·36240Vatiala (Kangasala)
  • ·34430Kekkonen (Ruovesi)
  • ·33580Atala-Linnainmaa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet548. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet861. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tampere6. · 36 alueesta

Muut alueet: Tampere

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tampere
#AlueArvo
1.Tahmela3324031 609 €+20,6 %
2.Olkahinen-Tasanne3361031 041 €+17,8 %
3.Leinola-Vehmainen3373030 897 €+17,9 %
4.Kämmenteisko3424029 240 €+18,0 %
5.Vuores3387029 106 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07450Voolahti

Porvoo

Mediaanitulot
28 549 €
Väkiluku
439
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
44190Parantala

Äänekoski

Mediaanitulot
28 539 €
Väkiluku
226
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
28430Kartano-Harmaalinna

Pori

Mediaanitulot
28 538 €
Väkiluku
1 557
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
87900Kajaani

Kajaani

Mediaanitulot
28 556 €
Väkiluku
450
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Tampere|Muuttajalle

Mihin muuttaa Tampereella? Postinumeroalueet vertailussa

Tampereen postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheet. Top-listat ja linkit alueiden tarkempiin tietoihin.

29. toukokuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Tampere: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle