Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tampere/33180
Vertaa

Lapinniemi-Käpylä

33180·Tampere
2,8 × 3,2 km

Postinumeroalueella Lapinniemi-Käpylä (33180), Tampere, asuu 4 300 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 626 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 50,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,9 % on yksinasuvia. Asunnoista 94,5 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 59,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 25,0 %.

Mediaanitulot: sija 12/36 (Tampere)Väkiluku: sija 22/36 (Tampere)
Väkiluku
4 300+59,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 626 €+25,0 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v-4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
50,0 %+5,1 %(5v)
Omistusasunnot
39,3 %
Vuokra: 60,1 %
Lapsiperheet
9,3 %
Yksinasuvat
55,9 %
Työttömyysaste
8,2 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
26,4 %
65 vuotta täyttäneet: 25,6 %

Tunnusluvut

Alueen Lapinniemi-Käpylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 300+59,7 %
Mediaanitulot27 626 €+25,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)5 409 €/m²+19,8 %
Keski-ikä46,0 v-4,0 %
Korkeakoulutetut50,0 %+5,1 %
Työttömyysaste8,2 %+1,0 %
Omistusasunnot39,3 %-
Lapsiperheet9,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 72 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus39,3 %
Vuokra60,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo94,5 %
Pientalo4,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,3 %
Yksinasuvat55,9 %
Muut taloudet34,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Lapinniemi-Käpylä

Mitkä ovat alueen Lapinniemi-Käpylä (33180) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 626 €. Muutos 5 vuodessa: +25,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lapinniemi-Käpylä (33180) on?
4 300 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +59,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Lapinniemi-Käpylä (33180)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 5 409 €/m² (2025). Luku perustuu 72 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +19,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Lapinniemi-Käpylä on?
Kotitalouksista 39,3 % asuu omistusasunnossa ja 60,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 94,5 % on kerrostaloissa ja 4,9 % pientaloissa.
Miten alue Lapinniemi-Käpylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tampere: 12 / 36. Korkeakoulutetut: 50,0 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·33210Itä-Amuri-Tammerkoski
  • ·33100Tampere Keskus
  • ·33410Lentävänniemi
  • ·33500Osmonmäki-Petsamo
  • ·33200Tampere Keskus Läntinen
  • ·33540Kaleva
  • ·33230Länsi-Amuri
  • ·33800Nekala
  • ·33520Keskussairaala-alue-Kauppi
  • ·33250Pispala
  • ·33900Härmälä-Rantaperkiö
  • ·33530Kissanmaa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet735. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet430. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tampere12. · 36 alueesta

Muut alueet: Tampere

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tampere
#AlueArvo
1.Tahmela3324031 609 €+20,6 %
2.Olkahinen-Tasanne3361031 041 €+17,8 %
3.Leinola-Vehmainen3373030 897 €+17,9 %
4.Kämmenteisko3424029 240 €+18,0 %
5.Vuores3387029 106 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21380Aura Keskus

Aura

Mediaanitulot
27 624 €
Väkiluku
3 455
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
07410Kråkö

Porvoo

Mediaanitulot
27 629 €
Väkiluku
298
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
73120Nerkoo-Horsmanmäki

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
481
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
95340Loue

Tervola

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
227
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Tampere|Muuttajalle

Mihin muuttaa Tampereella? Postinumeroalueet vertailussa

Tampereen postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheet. Top-listat ja linkit alueiden tarkempiin tietoihin.

29. toukokuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Tampere: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle