Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Helsinki/00830
Vertaa

Tammisalo

00830·Helsinki
2,0 × 1,8 km

Postinumeroalueella Tammisalo (00830), Helsinki, asuu 2 329 asukasta. Mediaanitulot ovat 42 006 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 69,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 5,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 80,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/83 (Helsinki)Väkiluku: sija 74/83 (Helsinki)
Väkiluku
2 329+1,2 %(5v)
Mediaanitulot
42 006 €+22,4 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
69,5 %+5,2 %(5v)
Omistusasunnot
89,4 %
Vuokra: 9,7 %
Lapsiperheet
33,8 %
Yksinasuvat
27,3 %
Työttömyysaste
5,4 %+0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,6 %
65 vuotta täyttäneet: 22,9 %

Tunnusluvut

Alueen Tammisalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 329+1,2 %
Mediaanitulot42 006 €+22,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)4 540 €/m²+12,3 %
Keski-ikä44,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut69,5 %+5,2 %
Työttömyysaste5,4 %+0,5 %
Omistusasunnot89,4 %-
Lapsiperheet33,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 27 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,4 %
Vuokra9,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo19,3 %
Pientalo80,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet33,8 %
Yksinasuvat27,3 %
Muut taloudet38,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Tammisalo

Mitkä ovat alueen Tammisalo (00830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 42 006 €. Muutos 5 vuodessa: +22,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tammisalo (00830) on?
2 329 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tammisalo (00830)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 4 540 €/m² (2025). Luku perustuu 27 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +12,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tammisalo on?
Kotitalouksista 89,4 % asuu omistusasunnossa ja 9,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 19,3 % on kerrostaloissa ja 80,6 % pientaloissa.
Miten alue Tammisalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Helsinki: 1 / 83. Korkeakoulutetut: 69,5 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·00850Jollas
  • ·00930Itäkeskus - Marjaniemi
  • ·00820Roihuvuori
  • ·00840Yliskylä
  • ·00900Puotinharju
  • ·00880Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • ·00910Puotila
  • ·00870Gunillanmäki - Hevossalmi
  • ·00920Myllypuro
  • ·00860Santahamina
  • ·00800Länsi-Herttoniemi
  • ·00810Herttoniemenranta

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet685. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Helsinki1. · 83 alueesta

Muut alueet: Helsinki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Helsinki
#AlueArvo
1.Kuusisaari - Lehtisaari0034040 673 €+17,4 %
2.Paloheinä0067039 653 €+15,9 %
3.Kaartinkaupunki0013038 690 €+17,6 %
4.Itä-Pakila0068038 196 €+22,5 %
5.Vattuniemi0021037 916 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02180Mankkaa

Espoo

Mediaanitulot
41 646 €
Väkiluku
7 742
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
02450Sundsberg

Kirkkonummi

Mediaanitulot
41 462 €
Väkiluku
2 558
Keski-ikä
32,0 v
Avaa alue →Vertaa
00340Kuusisaari - Lehtisaari

Helsinki

Mediaanitulot
40 673 €
Väkiluku
2 028
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
02300Nöykkiönpuro

Espoo

Mediaanitulot
40 331 €
Väkiluku
2 580
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Suomi|Sijoittajalle

Suomen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Suomen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa, ja mihin Helsinki sijoittuu.

21. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Helsinki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle