Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02680
Vertaa

Uusmäki

02680·Espoo
1,0 × 2,1 km

Postinumeroalueella Uusmäki (02680), Espoo, asuu 3 829 asukasta. Mediaanitulot ovat 38 122 €, asukkaiden keski-ikä on 34,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 64,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 62,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,7 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 49,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/45 (Espoo)Väkiluku: sija 30/45 (Espoo)
Väkiluku
3 829+14,7 %(5v)
Mediaanitulot
38 122 €+22,6 %(5v)
Keski-ikä
34,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
64,1 %+4,7 %(5v)
Omistusasunnot
62,5 %
Vuokra: 37,2 %
Lapsiperheet
41,0 %
Yksinasuvat
32,3 %
Työttömyysaste
6,6 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,3 %
65 vuotta täyttäneet: 7,4 %

Tunnusluvut

Alueen Uusmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 829+14,7 %
Mediaanitulot38 122 €+22,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)4 298 €/m²-3,9 %
Keski-ikä34,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut64,1 %+4,7 %
Työttömyysaste6,6 %+2,2 %
Omistusasunnot62,5 %-
Lapsiperheet41,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 50 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus62,5 %
Vuokra37,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo49,4 %
Pientalo49,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet41,0 %
Yksinasuvat32,3 %
Muut taloudet26,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Uusmäki

Mitkä ovat alueen Uusmäki (02680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 38 122 €. Muutos 5 vuodessa: +22,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Uusmäki (02680) on?
3 829 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Uusmäki (02680)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 4 298 €/m² (2025). Luku perustuu 50 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Uusmäki on?
Kotitalouksista 62,5 % asuu omistusasunnossa ja 37,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 49,4 % on kerrostaloissa ja 49,5 % pientaloissa.
Miten alue Uusmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 7 / 45. Korkeakoulutetut: 64,1 %, keski-ikä: 34,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·00390Konala (Helsinki)
  • ·02650Pohjois-Leppävaara
  • ·02660Lintuvaara
  • ·01650Vapaala (Vantaa)
  • ·00370Reimarla (Helsinki)
  • ·01660Varisto (Vantaa)
  • ·01710Pähkinärinne (Vantaa)
  • ·02600Etelä-Leppävaara
  • ·00410Malminkartano (Helsinki)
  • ·01600Myyrmäki (Vantaa)
  • ·00360Pajamäki (Helsinki)
  • ·01640Hämevaara (Vantaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet14. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet479. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo7. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00680Itä-Pakila

Helsinki

Mediaanitulot
38 196 €
Väkiluku
3 610
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
00210Vattuniemi

Helsinki

Mediaanitulot
37 916 €
Väkiluku
9 156
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
02170Haukilahti

Espoo

Mediaanitulot
37 904 €
Väkiluku
5 919
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
02380Suvisaaristo

Espoo

Mediaanitulot
37 862 €
Väkiluku
626
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle