Hattula
- Mediaanitulot
- 27 909 €
- Väkiluku
- 4 498
- Keski-ikä
- 46,0 v
Kaupunki
Hattula koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 8 978 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 27 647 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 33,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Hattula
Hattula
Hattula
Hattula
Hattula
Hattula
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Rahkoila13880 | 29 352 €+20,0 % |
| 2. | Pekola13900 | 29 291 €+17,0 % |
| 3. | Parolannummi13700 | 29 087 €+13,1 % |
| 4. | Katinala13800 | 28 730 €+21,1 % |
| 5. | Leteensuo14530 | 28 665 €+15,4 % |
| 6. | Parola13720 | 27 909 €+19,0 % |
| 7. | Tyrväntö14620 | 26 212 €+25,6 % |
| 8. | Lepaa14610 | 25 364 €+19,7 % |
| 9. | Vuohiniemi14430 | 24 212 €+6,9 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Tyrväntö14620 | +7,3 %+7,3 % |
| 2. | Parola13720 | +0,9 %+0,9 % |
| 3. | Lepaa14610 | +0,5 %+0,5 % |
| 4. | Parolannummi13700 | 0,0 % |
| 5. | Leteensuo14530 | -1,0 %-1,0 % |
| 6. | Pekola13900 | -1,8 %-1,8 % |
| 7. | Katinala13800 | -2,4 %-2,4 % |
| 8. | Rahkoila13880 | -4,5 %-4,5 % |
| 9. | Vuohiniemi14430 | -9,4 %-9,4 % |
Aluevalintaan Kanta-Hämeessä: Hämeenlinnan parhaat asuinalueet.
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.