Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hattula/14610
Vertaa

Lepaa

14610·Hattula
9,9 × 5,5 km

Postinumeroalueella Lepaa (14610), Hattula, asuu 389 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 364 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 77,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/9 (Hattula)Väkiluku: sija 6/9 (Hattula)
Väkiluku
389+0,5 %(5v)
Mediaanitulot
25 364 €+19,7 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,7 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
73,6 %
Vuokra: 23,9 %
Lapsiperheet
19,3 %
Yksinasuvat
41,6 %
Työttömyysaste
9,8 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
16,2 %
65 vuotta täyttäneet: 21,1 %

Tunnusluvut

Alueen Lepaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku389+0,5 %
Mediaanitulot25 364 €+19,7 %
Keski-ikä43,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut27,7 %+0,3 %
Työttömyysaste9,8 %+1,9 %
Omistusasunnot73,6 %-
Lapsiperheet19,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,6 %
Vuokra23,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,1 %
Pientalo77,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,3 %
Yksinasuvat41,6 %
Muut taloudet39,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Lepaa

Mitkä ovat alueen Lepaa (14610) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 364 €. Muutos 5 vuodessa: +19,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lepaa (14610) on?
389 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,5 %.
Millaista asuminen alueella Lepaa on?
Kotitalouksista 73,6 % asuu omistusasunnossa ja 23,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,1 % on kerrostaloissa ja 77,8 % pientaloissa.
Miten alue Lepaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hattula: 8 / 9. Korkeakoulutetut: 27,7 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·14620Tyrväntö
  • ·13720Parola
  • ·13880Rahkoila
  • ·13700Parolannummi
  • ·13800Katinala
  • ·13130Kauriala (Hämeenlinna)
  • ·13600Ojoinen (Hämeenlinna)
  • ·14680Alvettula (Hämeenlinna)
  • ·13900Pekola
  • ·14530Leteensuo
  • ·13220Sairio (Hämeenlinna)
  • ·13500Jukola (Hämeenlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 418. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 568. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hattula8. · 9 alueesta

Muut alueet: Hattula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hattula
#AlueArvo
1.Rahkoila1388029 352 €+20,0 %
2.Pekola1390029 291 €+17,0 %
3.Parolannummi1370029 087 €+13,1 %
4.Katinala1380028 730 €+21,1 %
5.Leteensuo1453028 665 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
25950Rosala-Kasnäs-Hitis

Kemiönsaari

Mediaanitulot
25 363 €
Väkiluku
101
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
72710Vaaraslahti

Pielavesi

Mediaanitulot
25 369 €
Väkiluku
336
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
33530Kissanmaa

Tampere

Mediaanitulot
25 356 €
Väkiluku
4 987
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
37910Kylmäkoski Keskus

Akaa

Mediaanitulot
25 356 €
Väkiluku
1 237
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hattula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle