Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hattula/13800
Vertaa

Katinala

13800·Hattula
11 × 21 km

Postinumeroalueella Katinala (13800), Hattula, asuu 1 081 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 730 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 44,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 82,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/9 (Hattula)Väkiluku: sija 3/9 (Hattula)
Väkiluku
1 081-2,4 %(5v)
Mediaanitulot
28 730 €+21,1 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,3 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
79,0 %
Vuokra: 20,4 %
Lapsiperheet
19,6 %
Yksinasuvat
44,2 %
Työttömyysaste
7,6 %+0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,8 %
65 vuotta täyttäneet: 26,1 %

Tunnusluvut

Alueen Katinala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 081-2,4 %
Mediaanitulot28 730 €+21,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 645 €/m²+10,2 %
Keski-ikä46,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut33,3 %+2,1 %
Työttömyysaste7,6 %+0,2 %
Omistusasunnot79,0 %-
Lapsiperheet19,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2024, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus79,0 %
Vuokra20,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo16,7 %
Pientalo82,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,6 %
Yksinasuvat44,2 %
Muut taloudet36,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Katinala

Mitkä ovat alueen Katinala (13800) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 730 €. Muutos 5 vuodessa: +21,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Katinala (13800) on?
1 081 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Katinala (13800)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 645 €/m² (2024). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +10,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Katinala on?
Kotitalouksista 79,0 % asuu omistusasunnossa ja 20,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 16,7 % on kerrostaloissa ja 82,6 % pientaloissa.
Miten alue Katinala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hattula: 4 / 9. Korkeakoulutetut: 33,3 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·37740Haukila (Valkeakoski)
  • ·14620Tyrväntö
  • ·36660Laitikkala (Pälkäne)
  • ·14610Lepaa
  • ·36640Iltasmäki (Pälkäne)
  • ·13720Parola
  • ·37720Ritvala (Valkeakoski)
  • ·14680Alvettula (Hämeenlinna)
  • ·14530Leteensuo
  • ·37600Valkeakoski Keskus (Valkeakoski)
  • ·36600Pälkäne Keskus (Pälkäne)
  • ·13700Parolannummi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet512. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 051. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hattula4. · 9 alueesta

Muut alueet: Hattula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hattula
#AlueArvo
1.Rahkoila1388029 352 €+20,0 %
2.Pekola1390029 291 €+17,0 %
3.Parolannummi1370029 087 €+13,1 %
4.Leteensuo1453028 665 €+15,4 %
5.Parola1372027 909 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00510Alppila - Vallila

Helsinki

Mediaanitulot
28 727 €
Väkiluku
9 407
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
21210Hakinmäki

Raisio

Mediaanitulot
28 735 €
Väkiluku
2 516
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
71470Oravikoski

Leppävirta

Mediaanitulot
28 737 €
Väkiluku
391
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
53400Laihia

Lappeenranta

Mediaanitulot
28 739 €
Väkiluku
1 866
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hattula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle