Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hattula/13700
Vertaa

Parolannummi

13700·Hattula
4,1 × 7,8 km

Postinumeroalueella Parolannummi (13700), Hattula, asuu 395 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 087 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 41,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 13,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 25,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/9 (Hattula)Väkiluku: sija 5/9 (Hattula)
Väkiluku
3950,0 %(5v)
Mediaanitulot
29 087 €+13,1 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
41,2 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
83,5 %
Vuokra: 14,9 %
Lapsiperheet
21,8 %
Yksinasuvat
36,2 %
Työttömyysaste
6,8 %+1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 21,5 %

Tunnusluvut

Alueen Parolannummi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3950,0 %
Mediaanitulot29 087 €+13,1 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut41,2 %+1,7 %
Työttömyysaste6,8 %+1,4 %
Omistusasunnot83,5 %-
Lapsiperheet21,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,5 %
Vuokra14,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo25,9 %
Pientalo71,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,8 %
Yksinasuvat36,2 %
Muut taloudet42,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Parolannummi

Mitkä ovat alueen Parolannummi (13700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 087 €. Muutos 5 vuodessa: +13,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Parolannummi (13700) on?
395 asukasta. Muutos 5 vuodessa: 0,0 %.
Millaista asuminen alueella Parolannummi on?
Kotitalouksista 83,5 % asuu omistusasunnossa ja 14,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 25,9 % on kerrostaloissa ja 71,5 % pientaloissa.
Miten alue Parolannummi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hattula: 3 / 9. Korkeakoulutetut: 41,2 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13130Kauriala (Hämeenlinna)
  • ·13500Jukola (Hämeenlinna)
  • ·13720Parola
  • ·13600Ojoinen (Hämeenlinna)
  • ·14610Lepaa
  • ·14530Leteensuo
  • ·13220Sairio (Hämeenlinna)
  • ·14620Tyrväntö
  • ·13100Hämeenlinna Keskus (Hämeenlinna)
  • ·13900Pekola
  • ·13200Keinusaari (Hämeenlinna)
  • ·13880Rahkoila

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet443. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 558. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hattula3. · 9 alueesta

Muut alueet: Hattula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hattula
#AlueArvo
1.Rahkoila1388029 352 €+20,0 %
2.Pekola1390029 291 €+17,0 %
3.Katinala1380028 730 €+21,1 %
4.Leteensuo1453028 665 €+15,4 %
5.Parola1372027 909 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
42140Juokslahti

Jämsä

Mediaanitulot
29 092 €
Väkiluku
275
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
36270Huutijärvi

Kangasala

Mediaanitulot
29 095 €
Väkiluku
1 474
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
01900Nurmijärvi Keskus

Nurmijärvi

Mediaanitulot
29 075 €
Väkiluku
9 149
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
33870Vuores

Tampere

Mediaanitulot
29 106 €
Väkiluku
8 333
Keski-ikä
31,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hattula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle