Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hattula/14530
Vertaa

Leteensuo

14530·Hattula
5,8 × 12 km

Postinumeroalueella Leteensuo (14530), Hattula, asuu 200 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 665 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 6,9 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 1,0 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Hattula)Väkiluku: sija 7/9 (Hattula)
Väkiluku
200-1,0 %(5v)
Mediaanitulot
28 665 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,2 %+6,9 %(5v)
Omistusasunnot
92,1 %
Vuokra: 4,0 %
Lapsiperheet
12,9 %
Yksinasuvat
36,6 %
Työttömyysaste
10,9 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 24,0 %

Tunnusluvut

Alueen Leteensuo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku200-1,0 %
Mediaanitulot28 665 €+15,4 %
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut27,2 %+6,9 %
Työttömyysaste10,9 %+0,8 %
Omistusasunnot92,1 %-
Lapsiperheet12,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,1 %
Vuokra4,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,9 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,9 %
Yksinasuvat36,6 %
Muut taloudet50,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Leteensuo

Mitkä ovat alueen Leteensuo (14530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 665 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Leteensuo (14530) on?
200 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,0 %.
Millaista asuminen alueella Leteensuo on?
Kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa ja 4,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,9 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Leteensuo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hattula: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 27,2 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13720Parola
  • ·13700Parolannummi
  • ·14500Iittala (Hämeenlinna)
  • ·14620Tyrväntö
  • ·14610Lepaa
  • ·37720Ritvala (Valkeakoski)
  • ·13800Katinala
  • ·37740Haukila (Valkeakoski)
  • ·13500Jukola (Hämeenlinna)
  • ·13130Kauriala (Hämeenlinna)
  • ·14430Vuohiniemi
  • ·13600Ojoinen (Hämeenlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet525. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 068. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hattula5. · 9 alueesta

Muut alueet: Hattula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hattula
#AlueArvo
1.Rahkoila1388029 352 €+20,0 %
2.Pekola1390029 291 €+17,0 %
3.Parolannummi1370029 087 €+13,1 %
4.Katinala1380028 730 €+21,1 %
5.Parola1372027 909 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
10210Inkoo Keskus

Inkoo

Mediaanitulot
28 667 €
Väkiluku
2 768
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
67300Halkokari

Kokkola

Mediaanitulot
28 659 €
Väkiluku
4 469
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
90230Värttö-Maikkula

Oulu

Mediaanitulot
28 671 €
Väkiluku
7 332
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
16730Kutajärvi

Hollola

Mediaanitulot
28 672 €
Väkiluku
926
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hattula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle