Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntsälä

Kaupunki

Mäntsälä

Mäntsälä koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 18 094 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 29 021 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 27,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
18 094
Mediaanitulot (ka.)
29 021 €
Neliöhinta (ka.)
1 770 €/m²
Keski-ikä (ka.)
43,9 v
Korkeakoulutetut (ka.)
27,9 %
Omistusasunnot (ka.)
89,5 %
Lapsiperheet (ka.)
25,6 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

04600Mäntsälä Keskus

Mäntsälä

1. suurin
Mediaanitulot
26 566 €
Väkiluku
9 631
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
04620Kaunismäki

Mäntsälä

2. suurin
Mediaanitulot
32 467 €
Väkiluku
2 190
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa
04660Numminen

Mäntsälä

3. suurin
Mediaanitulot
29 750 €
Väkiluku
1 582
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
04740Sälinkää

Mäntsälä

4. suurin
Mediaanitulot
27 461 €
Väkiluku
1 067
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
04530Ohkola

Mäntsälä

5. suurin
Mediaanitulot
31 676 €
Väkiluku
900
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
04630Sääksjärvi

Mäntsälä

6. suurin
Mediaanitulot
29 621 €
Väkiluku
785
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Mäntsälä: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Mäntsälä

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Mäntsälä
#AlueArvo
1.Kaunismäki0462032 467 €+12,2 %
2.Ohkola0453031 676 €+19,7 %
3.Kaukalampi0482030 743 €+15,6 %
4.Numminen0466029 750 €+15,0 %
5.Sääksjärvi0463029 621 €+21,5 %
6.Hirvihaara0468029 386 €+13,8 %
7.Saarentaus0492029 057 €+13,7 %
8.Levanto0494028 701 €+25,1 %
9.Sälinkää0474027 461 €+14,1 %
10.Hautjärvi0484027 265 €+13,6 %
11.Mäntsälä Keskus0460026 566 €+15,4 %
12.Sahakylä0477025 564 €+16,3 %

Väestönkasvu: Mäntsälä

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Mäntsälä
#AlueArvo
1.Kaunismäki04620+3,0 %+3,0 %
2.Mäntsälä Keskus04600+2,5 %+2,5 %
3.Ohkola04530+0,2 %+0,2 %
4.Hirvihaara04680-0,9 %-0,9 %
5.Sahakylä04770-3,3 %-3,3 %
6.Numminen04660-4,4 %-4,4 %
7.Sälinkää04740-5,0 %-5,0 %
8.Levanto04940-5,2 %-5,2 %
9.Sääksjärvi04630-5,3 %-5,3 %
10.Hautjärvi04840-5,6 %-5,6 %
11.Saarentaus04920-7,5 %-7,5 %
12.Kaukalampi04820-11,0 %-11,0 %

Kaikki 12 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
04530Ohkola04600Mäntsälä Keskus04620Kaunismäki04630Sääksjärvi04660Numminen04680Hirvihaara04740Sälinkää04770Sahakylä04820Kaukalampi04840Hautjärvi04920Saarentaus04940Levanto

Usein kysytyt kysymykset: Mäntsälä

Kuinka monta asukasta kaupungissa Mäntsälä on?
Kaupungissa Mäntsälä asuu yhteensä 18 094 asukasta 12 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Mäntsälä?
12 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Mäntsälä?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 29 021 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Kaunismäki: 32 467 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Mäntsälä?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Mäntsälä on noin 1 770 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kaunismäki (1 784 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Mäntsälä?
Kaunismäki (32 467 €), Ohkola (31 676 €), Kaukalampi (30 743 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Mäntsälä?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kaunismäki (+3,0 %), Mäntsälä Keskus (+2,5 %), Ohkola (+0,2 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Mäntsälä?
Kaupungissa Mäntsälä on 12 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.