Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntsälä/04770
Vertaa

Sahakylä

04770·Mäntsälä
8,2 × 7,2 km

Postinumeroalueella Sahakylä (04770), Mäntsälä, asuu 204 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 564 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,3 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/12 (Mäntsälä)Väkiluku: sija 12/12 (Mäntsälä)
Väkiluku
204-3,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 564 €+16,3 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,9 %-1,7 %(5v)
Omistusasunnot
91,3 %
Vuokra: 4,3 %
Lapsiperheet
20,7 %
Yksinasuvat
41,3 %
Työttömyysaste
6,4 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,8 %
65 vuotta täyttäneet: 24,0 %

Tunnusluvut

Alueen Sahakylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku204-3,3 %
Mediaanitulot25 564 €+16,3 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut16,9 %-1,7 %
Työttömyysaste6,4 %+2,7 %
Omistusasunnot91,3 %-
Lapsiperheet20,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,3 %
Vuokra4,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,7 %
Yksinasuvat41,3 %
Muut taloudet38,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Sahakylä

Mitkä ovat alueen Sahakylä (04770) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 564 €. Muutos 5 vuodessa: +16,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sahakylä (04770) on?
204 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,3 %.
Millaista asuminen alueella Sahakylä on?
Kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa ja 4,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Sahakylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntsälä: 12 / 12. Korkeakoulutetut: 16,9 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04740Sälinkää
  • ·16670Lappila (Kärkölä)
  • ·16600Järvelä (Kärkölä)
  • ·04620Kaunismäki
  • ·04680Hirvihaara
  • ·04820Kaukalampi
  • ·04920Saarentaus
  • ·04600Mäntsälä Keskus
  • ·16540Mertie (Kärkölä)
  • ·16610Kärkölä kk (Kärkölä)
  • ·12100Oitti (Hausjärvi)
  • ·04530Ohkola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 334. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 049. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntsälä12. · 12 alueesta

Muut alueet: Mäntsälä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntsälä
#AlueArvo
1.Kaunismäki0462032 467 €+12,2 %
2.Ohkola0453031 676 €+19,7 %
3.Kaukalampi0482030 743 €+15,6 %
4.Numminen0466029 750 €+15,0 %
5.Sääksjärvi0463029 621 €+21,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
76130Pappilanmäki

Pieksämäki

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
897
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
31630Minkiö

Jokioinen

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
502
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
95590Arpela

Tornio

Mediaanitulot
25 561 €
Väkiluku
742
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
76850Naarajärvi

Pieksämäki

Mediaanitulot
25 560 €
Väkiluku
2 703
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mäntsälä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle