Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntsälä/04680
Vertaa

Hirvihaara

04680·Mäntsälä
9,5 × 8,2 km

Postinumeroalueella Hirvihaara (04680), Mäntsälä, asuu 649 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 386 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,3 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 0,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,8 %. Alueen kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 6/12 (Mäntsälä)Väkiluku: sija 7/12 (Mäntsälä)
Väkiluku
649-0,9 %(5v)
Mediaanitulot
29 386 €+13,8 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,3 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
94,2 %
Vuokra: 4,6 %
Lapsiperheet
28,1 %
Yksinasuvat
24,6 %
Työttömyysaste
7,7 %+0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 20,0 %

Tunnusluvut

Alueen Hirvihaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku649-0,9 %
Mediaanitulot29 386 €+13,8 %
Keski-ikä43,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut30,3 %+4,2 %
Työttömyysaste7,7 %+0,5 %
Omistusasunnot94,2 %-
Lapsiperheet28,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,2 %
Vuokra4,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,1 %
Yksinasuvat24,6 %
Muut taloudet47,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Hirvihaara

Mitkä ovat alueen Hirvihaara (04680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 386 €. Muutos 5 vuodessa: +13,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hirvihaara (04680) on?
649 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,9 %.
Millaista asuminen alueella Hirvihaara on?
Kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa ja 4,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,3 % pientaloissa.
Miten alue Hirvihaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntsälä: 6 / 12. Korkeakoulutetut: 30,3 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04530Ohkola
  • ·04620Kaunismäki
  • ·04740Sälinkää
  • ·04660Numminen
  • ·04480Haarajoki (Järvenpää)
  • ·04500Kellokoski (Tuusula)
  • ·04770Sahakylä
  • ·07190Halkia (Pornainen)
  • ·04600Mäntsälä Keskus
  • ·04460Nummenkylä (Järvenpää)
  • ·04430Kinnari-Mikonkorpi (Järvenpää)
  • ·05510Päivärinta (Hyvinkää)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet388. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 295. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntsälä6. · 12 alueesta

Muut alueet: Mäntsälä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntsälä
#AlueArvo
1.Kaunismäki0462032 467 €+12,2 %
2.Ohkola0453031 676 €+19,7 %
3.Kaukalampi0482030 743 €+15,6 %
4.Numminen0466029 750 €+15,0 %
5.Sääksjärvi0463029 621 €+21,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90660Sanginsuu

Oulu

Mediaanitulot
29 391 €
Väkiluku
617
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
01760Seutula

Vantaa

Mediaanitulot
29 392 €
Väkiluku
1 972
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
39130Sasi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
29 379 €
Väkiluku
845
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
77630Lempyy

Suonenjoki

Mediaanitulot
29 375 €
Väkiluku
224
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mäntsälä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle