Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntsälä/04620
Vertaa

Kaunismäki

04620·Mäntsälä
6,4 × 6,4 km

Postinumeroalueella Kaunismäki (04620), Mäntsälä, asuu 2 190 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 467 €, asukkaiden keski-ikä on 35,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 40,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 71,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 12,2 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 72,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/12 (Mäntsälä)Väkiluku: sija 2/12 (Mäntsälä)
Väkiluku
2 190+3,0 %(5v)
Mediaanitulot
32 467 €+12,2 %(5v)
Keski-ikä
35,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
40,6 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
71,7 %
Vuokra: 28,0 %
Lapsiperheet
38,5 %
Yksinasuvat
29,3 %
Työttömyysaste
6,9 %+2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,4 %
65 vuotta täyttäneet: 9,4 %

Tunnusluvut

Alueen Kaunismäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 190+3,0 %
Mediaanitulot32 467 €+12,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 784 €/m²-11,4 %
Keski-ikä35,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut40,6 %+1,4 %
Työttömyysaste6,9 %+2,3 %
Omistusasunnot71,7 %-
Lapsiperheet38,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,7 %
Vuokra28,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo27,7 %
Pientalo72,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet38,5 %
Yksinasuvat29,3 %
Muut taloudet32,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaunismäki

Mitkä ovat alueen Kaunismäki (04620) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 467 €. Muutos 5 vuodessa: +12,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaunismäki (04620) on?
2 190 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kaunismäki (04620)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 784 €/m² (2025). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -11,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kaunismäki on?
Kotitalouksista 71,7 % asuu omistusasunnossa ja 28,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 27,7 % on kerrostaloissa ja 72,2 % pientaloissa.
Miten alue Kaunismäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntsälä: 1 / 12. Korkeakoulutetut: 40,6 %, keski-ikä: 35,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04740Sälinkää
  • ·04600Mäntsälä Keskus
  • ·04660Numminen
  • ·04680Hirvihaara
  • ·04820Kaukalampi
  • ·04770Sahakylä
  • ·07190Halkia (Pornainen)
  • ·04630Sääksjärvi
  • ·04920Saarentaus
  • ·04530Ohkola
  • ·04480Haarajoki (Järvenpää)
  • ·16600Järvelä (Kärkölä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet97. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet713. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntsälä1. · 12 alueesta

Muut alueet: Mäntsälä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntsälä
#AlueArvo
1.Ohkola0453031 676 €+19,7 %
2.Kaukalampi0482030 743 €+15,6 %
3.Numminen0466029 750 €+15,0 %
4.Sääksjärvi0463029 621 €+21,5 %
5.Hirvihaara0468029 386 €+13,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01750Keimola

Vantaa

Mediaanitulot
32 490 €
Väkiluku
792
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
04390Jäniksenlinna

Tuusula

Mediaanitulot
32 436 €
Väkiluku
408
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
73310Tahkovuori

Kuopio

Mediaanitulot
32 430 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
00430Maununneva - Kuninkaantammi

Helsinki

Mediaanitulot
32 524 €
Väkiluku
8 691
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mäntsälä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle