Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmijärvi/05450
Vertaa

Nukari

05450·Nurmijärvi
7,7 × 13 km

Postinumeroalueella Nukari (05450), Nurmijärvi, asuu 989 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 693 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,4 %. Alueen asunnoista 98,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/12 (Nurmijärvi)Väkiluku: sija 9/12 (Nurmijärvi)
Väkiluku
989-6,7 %(5v)
Mediaanitulot
30 693 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,4 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
95,4 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
26,6 %
Yksinasuvat
27,3 %
Työttömyysaste
6,6 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,5 %
65 vuotta täyttäneet: 19,8 %

Tunnusluvut

Alueen Nukari tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku989-6,7 %
Mediaanitulot30 693 €+15,4 %
Keski-ikä43,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut30,4 %+2,6 %
Työttömyysaste6,6 %+1,1 %
Omistusasunnot95,4 %-
Lapsiperheet26,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,4 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,7 %
Pientalo98,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,6 %
Yksinasuvat27,3 %
Muut taloudet46,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Nukari

Mitkä ovat alueen Nukari (05450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 693 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nukari (05450) on?
989 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,7 %.
Millaista asuminen alueella Nukari on?
Kotitalouksista 95,4 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,7 % on kerrostaloissa ja 98,2 % pientaloissa.
Miten alue Nukari vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nurmijärvi: 7 / 12. Korkeakoulutetut: 30,4 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·05470Palopuro (Hyvinkää)
  • ·05440Hyvinkää (Hyvinkää)
  • ·01900Nurmijärvi Keskus
  • ·05400Jokela (Tuusula)
  • ·05620Noppo (Hyvinkää)
  • ·05460Hakalanmäki-Hakala (Hyvinkää)
  • ·05810Martti (Hyvinkää)
  • ·04390Jäniksenlinna (Tuusula)
  • ·05840Hyvinkäänkylä-Vehkoja (Hyvinkää)
  • ·05830Kirjavatolppa-Kruununpuisto (Hyvinkää)
  • ·05900Vieremä (Hyvinkää)
  • ·04370Rusutjärvi (Tuusula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet230. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 094. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nurmijärvi7. · 12 alueesta

Muut alueet: Nurmijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nurmijärvi
#AlueArvo
1.Klaukkala0184032 970 €+9,8 %
2.Lepsämä0183032 809 €+16,0 %
3.Haikala0182032 800 €+13,5 %
4.Perttula0186031 791 €+16,8 %
5.Luhtajoki0181031 162 €+10,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39150Pinsiö

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
30 691 €
Väkiluku
882
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
21630Lielahti

Parainen

Mediaanitulot
30 715 €
Väkiluku
543
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
00650Veräjämäki

Helsinki

Mediaanitulot
30 719 €
Väkiluku
5 145
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
15270Kukkila

Hollola

Mediaanitulot
30 725 €
Väkiluku
1 882
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Nurmijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle