Pielavesi
- Mediaanitulot
- 21 829 €
- Väkiluku
- 2 354
- Keski-ikä
- 54,0 v
Kaupunki
Pielavesi koostuu 10 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 858 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 321 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 18,1 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Pielavesi
Pielavesi
Pielavesi
Pielavesi
Pielavesi
Pielavesi
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Vaaraslahti72710 | 25 369 €+25,2 % |
| 2. | Vuorikylä72570 | 24 580 €+44,7 % |
| 3. | Jylhänkylä72810 | 23 117 €+36,4 % |
| 4. | Säviä72550 | 22 255 €+24,1 % |
| 5. | Säviäntaipale72530 | 22 195 €+21,7 % |
| 6. | Laukkala72740 | 22 101 €+30,4 % |
| 7. | Pielavesi Keskus-Jylänki72400 | 21 829 €+22,0 % |
| 8. | Kumpula72430 | 21 018 €+15,6 % |
| 9. | Saarela72840 | 20 668 €+22,4 % |
| 10. | Jokijärvi72510 | 20 077 €+0,8 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Jokijärvi72510 | -2,2 %-2,2 % |
| 2. | Säviäntaipale72530 | -2,5 %-2,5 % |
| 3. | Kumpula72430 | -5,3 %-5,3 % |
| 4. | Vuorikylä72570 | -6,6 %-6,6 % |
| 5. | Jylhänkylä72810 | -7,7 %-7,7 % |
| 6. | Pielavesi Keskus-Jylänki72400 | -9,3 %-9,3 % |
| 7. | Laukkala72740 | -10,4 %-10,4 % |
| 8. | Saarela72840 | -12,9 %-12,9 % |
| 9. | Vaaraslahti72710 | -13,6 %-13,6 % |
| 10. | Säviä72550 | -15,3 %-15,3 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.