Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pielavesi/72430
Vertaa

Kumpula

72430·Pielavesi
12 × 18 km

Postinumeroalueella Kumpula (72430), Pielavesi, asuu 215 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 018 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/10 (Pielavesi)Väkiluku: sija 4/10 (Pielavesi)
Väkiluku
215-5,3 %(5v)
Mediaanitulot
21 018 €+15,6 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,2 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
96,0 %
Vuokra: 3,0 %
Lapsiperheet
24,2 %
Yksinasuvat
33,3 %
Työttömyysaste
12,7 %+6,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,7 %
65 vuotta täyttäneet: 37,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kumpula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku215-5,3 %
Mediaanitulot21 018 €+15,6 %
Keski-ikä48,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut18,2 %+3,2 %
Työttömyysaste12,7 %+6,2 %
Omistusasunnot96,0 %-
Lapsiperheet24,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,0 %
Vuokra3,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,2 %
Yksinasuvat33,3 %
Muut taloudet42,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kumpula

Mitkä ovat alueen Kumpula (72430) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 018 €. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kumpula (72430) on?
215 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,3 %.
Millaista asuminen alueella Kumpula on?
Kotitalouksista 96,0 % asuu omistusasunnossa ja 3,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Kumpula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pielavesi: 8 / 10. Korkeakoulutetut: 18,2 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·74640Sulkavanjärvi (Kiuruvesi)
  • ·72400Pielavesi Keskus-Jylänki
  • ·72710Vaaraslahti
  • ·74595Runni (Iisalmi)
  • ·72530Säviäntaipale
  • ·74630Heinäkylä (Kiuruvesi)
  • ·74150Laidunmäki (Iisalmi)
  • ·72490Saarinen (Kuopio)
  • ·74550Pörsänmäki (Iisalmi)
  • ·72550Säviä
  • ·74610Honkaranta (Kiuruvesi)
  • ·74590Kurenpolvi (Vieremä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 691. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 003. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pielavesi8. · 10 alueesta

Muut alueet: Pielavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pielavesi
#AlueArvo
1.Vaaraslahti7271025 369 €+25,2 %
2.Vuorikylä7257024 580 €+44,7 %
3.Jylhänkylä7281023 117 €+36,4 %
4.Säviä7255022 255 €+24,1 %
5.Säviäntaipale7253022 195 €+21,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
77930Kerkonjoensuu

Rautalampi

Mediaanitulot
21 017 €
Väkiluku
337
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
38650Yli-Putto

Pori

Mediaanitulot
21 021 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
52850Halmeniemi

Mäntyharju

Mediaanitulot
21 012 €
Väkiluku
110
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
59210Melkoniemi

Parikkala

Mediaanitulot
21 011 €
Väkiluku
118
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pielavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle